Extended Versiyon Niyetine Dizi Çekmek: “From Dusk Till Dawn: The Series”


  Diziyi, başlıktaki gibi açıklamaya çalışmak onu biraz hafife almak olacak ama hiç izlememiş birine en basit şekilde böyle tanımlayabilirim. From Dusk Till Dawn, Robert Rodriguez’in yönettiği ve kendisinin Hollywood’a kazandırılmasında büyük emeği olan, Quentin Tarantino’nun senaryosunu yazıp, oynadığı bir şaheser. Tarantino üstelik George Clooney ile başrolleri paylaşıyor. Film ve Dizide kimin kimi oynadığını Imdb sayfalarından karşılaştırabilirsiniz. Çünkü, bunları yazmak yerine çabucak değerlendirmeye geçmek için sabırsızlanıyorum.

   1996 yapımı orijinal film, Tarantino ve Rodriguez’in Grindhouse isimli sinema geleneğine verdikleri ilk selam sayılabilir. 2007 yılında çektikleri 60’ar dakikalık Death Proof ve Planet Terror’ün bir bütünü olan Grindhouse isimli filmden önce adını anmadan bu geleneği ilk kullanışları sanki. Tıpkı Grindhouse gibi ilk bölüm gerilim ve suç filmiyken, ikinci bölüm aniden absürt bir vampir filmine dönüşüyor (Grindhouse için bu zombi) ve benim gibi “B film” severleri adeta mest ediyordu. Dizinin yayınlandığı El Rey Network, Robert Rodriguez’in yönetiminde Grindhouse konusuna odaklanmış bir kanal.

   Dizinin ilk sezonu bana göre, filmden tamamen farklı oyuncu kadrosuna ve finale doğru filmden ayrılan daha geniş kapsamlı hikayeye insanları hazırlamak için yapılmış. Bu amacın başarılı olmasını garantilemek için sezonun bir kısmını dizinin yaratıcısı Robert Rodriguez yönetiyor. Ayrıca hem filmde hem de dizide rol alan tek kişi Danny Trejo. Trejo, dizide filmden farklı bir rolde karşımıza çıkıyor.

   İkinci sezon farklılığın asıl başladığı, kesinlikle gelene kadar sabretmeniz gereken kısım. Dizinin ilk ve ne büyük artısı filme nazaran sevdiğimiz bir çok karakteri doya doya ve daha derinlemesine izleyebiliyoruz. (Sex Machine!!!) Günümüze kadar süregelen mitolojik bir Maya Efsanesine, zeki Seth ve çılgın Richie Gecko kardeşler ile dalıyoruz. Onlara, ortağının intikamını Geckolardan almaya çalışırken mitin bir parçası olduğunu öğrenen Korucu Gonzalez, tutsak kraliçemiz Santanico Pandemonium ve tabuları yerle bir olan muhafazakar Fuller ailesi eşlik ediyor. Bu noktadan sonra diziyi soranlara “Vampir dizisi değil bi kere taam mı?” diye atarlanabilirsiniz.

  Çok sevilen bir filmi referans aldığı için işi gerçekten çok zor olsada From Dusk Till Dawn: The Series için rahatlıkla "sinema ayarında" bir dizi diyebilirim. Başlarda garip ve itici gelirse bile ona biraz zaman verirseniz güzel vakit geçirmenizi sağlayabilir. İyi seyirler...