11. Rotary Uluslararası Kısa Film Festivali


11 yıldır farklı şehirlerde düzenlenen ve gençleri çağdaş sinemaya teşvik etmek amacıyla yola çıkan “ROFİFE”  Rotary Uluslararası Kısa Film Festivali’nin finalistleri belirlendi. Her yıl farklı bir şehirde düzenlenen festivalin bu yılki ev sahibi Mardin olacak. 18 - 21 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin onur konuğu ülkesi ise, Brezilya olarak belirlendi.

Festival kapsamında verilen özel ödüller; Emek Ödülü, Yeşilçam’ın usta oyuncularından Yusuf Sezgin’e, Rofife Dostu Ödülü usta sinema eleştirmeni Atilla Dorsay’a, Başarı Ödülü oyuncu Emel Çölgeçen’e ve Uluslararası Başarı Ödülü yapımcı ve yönetmen Stare Yıldırım’a verilecek. Ustaya Saygı Ödülü ise, rahmetli oyuncu Feridun Çölgeçen’in anısına ailesine verilecek.

Her şehirde kent jürileri kuran festivalin, bu yılki büyük jürisinde; akademisyen Hale Künüçen, akademisyen Şükrü Künüçen, akademisyen ve belgesel film yönetmeni Nagihan Çakar Bikiç, akademisyen Şansal Erdinç, akademisyen Kenan Kılıç, akademisyen Halide Velioğlu, akademisyen Tevfik Doyran, sunucu ve film eleştirmeni Deniz Ali Tatar, fotoğraf sanatçısı Dünya Fatma Arslan, ekonomist Pervin Soydemir ve işletmeci Semahat Sevimli yer aldı.  

Jüri tarafından yarışmaya başvuran filmler arasından belirlenen finalist filmler ise şu şekilde;

Kurmaca Kategorisi:

Giderayak /  Yönetmen: Özgür Cem Aksoy

Doğu Yakası / Yönetmen: Harun Durmuş

Nefesini Tut / Yönetmen: Emin Murat Kılıç

Paints / Yönetmen: Evgeniya Serebrennikova

Oyuncak Bebek / Yönetmen: Serdal Altun

Karganın Aşınan Gagası / Yönetmen: Ömer Ferhat Özmen


Belgesel Kategorisi:

Ömürlük Göç / Yönetmen: Şenol Çöm

Hasankeyf’e Ağıt / Yönetmen: Fırat Erez

Makam Şoförü / Yönetmen: Uğur Cuya

Saksak: Bir Tütün Belgeseli / Yönetmen: Turan Kubulay

Kostüm Oyunu / Yönetmen: Musa Gökkaya


Animasyon Kategorisi:

3 Duvar / Yönetmen: Aysun Karaosman

VS Santa / Yönetmen: Aitor Herrero & Raul Colomer

Mavi Yarın / Yönetmen: Numan Ayaz

Zombie Time / Yönetmen: Alfonso Fulgencio Cabrera

Last Eagle / Yönetmen: Reza Golchin


Deneysel Kategorisi:

Tepe Taklak / Yönetmen: Çamran Azizoğlu

Rüyamda Ölü Gördüm / Yönetmen: Ece Kınacı

Glory Hole / Yönetmen: Arif Akdenizli

Özgürlock / Yönetmen: Mustafa Bayatlı

Exhalation / Yönetmen: Alicia Albares


ROFIFE Özel Ödülleri

Emek Ödülü: YUSUF SEZGİN (Oyuncu)

Rofife Dostu Ödülü: ATİLLA DORSAY (Sinema Eleştirmeni)

Başarı Ödülü: EMEL ÇÖLGEÇEN (Oyuncu)

Uluslararası Başarı Ödülü: STARE YILDIRIM (Yönetmen ve Yapımcı)

Ustaya Saygı Ödülü: FERİDUN ÇÖLGEÇEN adına ÇÖLGEÇEN AİLESİ