11.Seattle Türk Film Festivali


11. yılında Türkiye’nin en iyi filmleri arasından yapılan seçkide beş sinema filmi, iki belgesel, iki fantastik film yer alacak. Bu yıl yaklaşık 200 kısa film başvurusu arasından seçilen 11 kısa filmin yanı sıra festivale son yıllarda eklenen belgesel kısa film kategorisinde altı belgesel kısa film festival süresince ‘’SIFF Uptown’’da izlenebilecek. ‘’Karanlık Gece’’ filminin yönetmeni Özcan Alper, “Bir Gün 365 Saat” filminin yönetmeni Eylem Kaftan Seattle Türk Film Festivali’nin konuğu olarak filmlerin ardından izleyicilerle buluşacak. Büyük Jüri ödülünü alan kısa film yönetmeni Nüket Taneri festivalin diğer konuğu.

Festivalde gösterilecek Uzun Metraj filmler

Bu yıl dokuz uzun metraj filmle izleyiciyi buluşturacak olan STFF’in film seçkisi şöyle;

KARANLIK GECE

Önceki yıllarda “Rüzgarın Hatıraları“ filmi ile Seattle izleyicisinin beğenisini kazanan Özcan Alper bu yıl “Karanlık Gece“  filmi ile festivalin açılış konuğu olacak. 

2022 Ankara Film Festivali En İyi Yönetmen, SİYAD En İyi Film 2022 Antalya Film Festivali En İyi Film, En İyi Senaryo, 2022 Boğaziçi Film Festivali En İyi Yönetmen ödüllerini alan film, küçük bir dağ kasabasından çıkmış ve müzisyenlik yaparak hayatını kazanan İshak’ın yedi yıl önce parçası olduğu bir linç olayı etrafında döner.

IGUANA TOKYO

“Sivas“ filmi ile adından çok söz ettiren yönetmen Kaan Müjdeci bu yıl da “Iguana Tokyo” filmi ile Türk sinemasında çok rastlanmayan bir bilim kurgu hikayesi ile izleyicinin karşısına çıkıyor.

Filmin yönetmen ve senaristliğini üstlenen Kaan Müjdeci'nin ikinci uzun metrajlı çalışması olan Iguana Tokyo, anne, baba ve kızdan oluşan küçük bir ailenin hayatına odaklanıyor. Tokyo'da yaşayan ailenin hayatı, sanal gerçeklik oyunu olan M²’yi oynamaya başlaması ile bambaşka bir hal alır. Aile oyuna bağlandıkça evde tehlikeli bir atmosfer meydana gelir ve bu durumu sadece ailenin evcil hayvanı olan iguana fark eder.

KURU OTLAR ÜSTÜNE

2023 Seattle Türk Film Festivali’nin en gözde filmi Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı ve  prömiyeri 2023 Cannes Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yapılan “Kuru Otlar Üstüne” filminin başrol oyuncusu “Merve Dizdar”  “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı.

Senaryosunu  Nuri Bilge Ceylan’ın Ebru Ceylan ve Akın Aksu ile birlikte yazdığı başrollerini Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekinci’nin paylaştığı film, Doğu Anadolu'nun kırsal kesiminde çalışan ve İstanbul'a atanmayı ümit eden bir öğretmenin öğrencisini taciz etmekle suçlanmasını konu alır.  En İyi Uluslararası Film Akademisi Ödülü için bu yıl Türkiye’nin adayı.

BİR GÜN 365 SAAT

2023 en cesur filmerinden biri yönetmenliğini Eylem Kaftan’ın yaptığı “Bir Gün 365 Saat” aile içi istismar ve şiddeti odağına alan film istismara uğramış üç kadının hak mücadelesini anlatmış. Bir çok insana umut veren ve verecek olan filmin gösterim sonrasında  yönetmen Eylem Kaftan izleyicilerin sorularına cevap verecek.

ANİDEN

Yıllardır Hamburg’da yaşayan Reyhan, kısa bir süre için kocasıyla birlikte İstanbul’a döner. Bir süre İstanbul’da yaşadıktan sonra tam da Hamburg’a dönmesine kısa bir süre kala Reyhan koku alamadığını fark eder. Doktora giden Reyhan’ın yaptırdığı tetkikler, önemli bir sorun olabileceğini belirtir. Bu durum üzerine Reyhan, hastalığı ile ilgilenmek yerine, İstanbul’daki geçmişinin peşine düşer.

TEBESSÜM

Yapımcılığını Avcı Film ve Su Yapım’ın üstlendiği, senaryosunu Sezgin Cengiz’in yazdığı, yönetmenliğini Sezgin Cengiz ve Şiyar Gedik’in birlikte yaptığı filmde, 35 yaşlarında olan ve bir devlet kurumunun arşiv bölümünde çalışan Mustafa’nın yaşamına odaklanılıyor.

"Tebessüm"de, çevresi tarafından asık suratlılığı ve asosyalliği ile tanınan Mustafa’nın bir gecede değişen ve absürtleşen hikayesi anlatılıyor. Karakterin başına gelen trajikomik durumlardan beslenerek bir kara komedi örneği sunan filmde Onur Buldu'ya Seda Türkmen, Adem Tosun, Güvenç Selekman, Özlem Gök ve Emir Çubukçu gibi oyuncular eşlik ediyor.

KİM MİHRİ

Portre ressamı olarak resimden para kazanarak yaşayan ilk kadın ressam Mihri Rasim (Müşvik) Açba’nın hayatı. Cesareti, yaptıkları  ile döneminin hatta bu dönemde bile öncü sayılabilecek bir kadın.Ressam Mihri’nin boşluklarla ve rivayetlerle dolu hikayesi, kadın karakterlere odaklanan bir yazar olan Berna Gençalp’in ilgisini çeker. Mihri’nin 19. yüzyılın sonunda Osmanlı İstanbul’unda başlayıp Roma, Paris ve New York’a uzanan hikayesini ortaya çıkarmak üzere, “Kim Mihri” sorusuyla yola koyulur.Belgeselin tamamen animasyon olan bölümlerinde Ressam Mihri’nin yaşamının en kritik yönleri vurgulanıyor. Berat İlk’in animasyon yönetmenliğini yaptığı, Feride Çetin’in oyunculuğu ile katkıda bulunduğu bu bölümler karışık teknikle üretildi.

DÜNYAYI KURTARAN ADAM

Dünyayı Kurtaran Adam, 1982 yapımı “fantastik bilimkurgu” türündeki Türk filmi. Zamanla kült haline gelmiştır. Filmin yönetmeni Çetin İnanç Türk sinemasına uygulanan sansürün yanısıra sektörün yoğun talebi ile Türk sinema tarihinin en ilginç filmlerinin yapımcılığını ve yönetmenliğini üslenmiştir. “Yıldız Savaşları Bölüm IV- Yeni Bir Umut”  ile birlikte 19 Hollywood  filminden kopyalanmış sahneler ve müzikler içeren film yapımcı Ed Glaser tarafından Turkish Star Wars adıyla DVD olarak ABD'de satışa çıkmıştır. Bu sebeple dünya çapında Turkish Star Wars adıyla tanınmıştır. Avrupa ve ABD'de yeniden gösterime girmiştir.

ŞEYTAN

(The Turkish Exorcist) 1973 tarihli ABD yapımı “Şeytan” filminin Türk versiyonudur. Metin Erksan’ın yönettiği film Türk korku film sinemasının ilk örneklerinden olup kült filmler arasında yerini almıştır. 

Küçük yaşta bir çocuğun içindeki şeytan yüzünden yaptığı garip hareketler annesini telaşa düşürür. Çocuğun içindeki şeytanı söküp atmak için türlü yollar denerse de başarısızlıkla sonuçlanır. Şeytan kendisini çocuğun içinden söküp atmak isteyenlere karşı sonuna kadar direnir. Fakat genç bir adam hayatı pahasına da olsa türlü yollarla şeytanı çocuğun içinden sökmeyi başarır.

STFF 2023 Kısa Film Programı

Bu yıl 10.sunu düzenlenen Kısa Film programımızda, jürimiz tarafından 200'den fazla başvuru arasından özenle seçilen 17 kısa film yer alacak. 18-19 Kasım tarihlerinde, Festival Seçkisi (STFFShorts) ve Belgesel Seçkisi (STFFDocs) olarak iki ayrı gösterimle Seattle izleyicisi ile buluşturacağımız bu filmlerden, Amerika Prömiyeri’ni yapacak olan 5 film bulunuyor. Aralarında 8 kadın yönetmenin bulunduğu seçki filmlerinden birini, bu sene ilk defa, Büyük Jüri'miz Özel Mansiyon olarak değerlendirdi. Ayrıca bu yıl ilk kez verilen Özgün Bakış Ödülü ile, film yapımcılarına olan desteğimizi çeşitlendirebildiğimiz için çok mutluyuz. Detaylı bir programa ulaşmak için stff.org adresindeki web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

STFFShorts 2023 Programı

Game, Interrupted İlayda İşeri

Sparks Lampini Rebecca O'Neill

Agora Tolga Evgüzel

The Maze Selçuk Ören

Things Unheard Of Ramazan Kılıç

Water of Life Sündüs Gören

Fatih the Conqueror Onur Yağız

Lipstick Burcu Görgün

Hell is Empty, All the Devils are Here Özgürcan Uzunyaşa

The Moisture Turan Haste

You All & I Alone Barış Kefeli, Nükhet Taneri


STFFDocs 2023 Programı

The Birth Of Kennedy  Gülben Arıcı

In Due Time Murat Yüksel

Summer Holiday Mehtap Şamiloğlu

Minik, My Mother's Short Story Mert İnan

Children of the White Mountain Yalçın Çiftçi

Emma Merve Kuş Maratacı