“12 Punto 2022”de Ödüller Sahiplerini Buldu


Bu yıl 19-26 Haziran tarihleri arasında, 16 farklı ülkeden katılımla üç ayrı platformda düzenlenen senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu olan “12 Punto 2022”, ödül töreni ile sona erdi. TRT 2’den canlı yayınlanan ödül törenine; TRT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Cannes büyük ödülü Altın Palmiye’yi kazanan Hüzün Üçgeni filminin yapımcısı Philippe Bober, yönetmen Eliah Suleiman, Saraybosna Film Festivali’nin Direktörü Jovan Marjanovic, Avrupa Film Akademisi Başkanı Mike Downey ile Türk ve dünya sinemasından önemli isimler katıldı.

Final töreninde dünya sinemasının önemli beş isminden oluşan jüri üyelerinin; TRT ortak yapımı “Burası Cennet Olmalı” filminin yönetmeni Elia Suleiman, Eurimages’ın direktörü Susan Neiman-Baudais, TRT ortak yapımı Hüzün Üçgeni filminin yapımcısı Philippe Bober, Saraybosna Film Festivali’nin direktörü Jovan Marjanovic ve Venedik Film Festivali programcısı Paolo Bertolin’in değerlendirmeleri sonucu; iki projeye Uluslararası Ortak Yapım Ödülü, üç projeye TRT Ortak Yapım Ödülü, üç projeye TRT Ön Alım Ödülü ve altı projeye verilen Proje Geliştirme Ödülleri açıklandı. 

TRT Ortak Yapım Ödülleri, TRT Ön Alım Ödülü, Proje Geliştirme Ödülü ve TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülleri; TRT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol ile jüri üyelerinden Jovan Marjanovic, Philippe Bober ve Elia Suleiman tarafından kazanan projelerin sahiplerine verildi.

“12 Punto 2022” Ödül Alan Projeler


TRT Ortak Yapım Ödülü 

- Karanlıkta Islık Çalanlar / Yönetmen: Pınar Yorgancıoğlu / Yapımcı: Zeynep Ekmekçi, Bekir Açıksöz, Furkan Besli

- Süt Çiftliği / Yönetmen: Elif Eda Karagöz / Yapımcı: Enes Erbay

- Güve Çiçeği / Yönetmen: Büşra Bülbül / Yapımcı: Bekir Bülbül 



TRT Ön Alım Ödülü 

- Güzel Bir Gece / Yönetmen: Ozan Yoleri / Yapımcı: Alara Hamamcıoğlu, Ilgım Coşar

- O da Bir Şey Mi / Yönetmen: Pelin Esmer / Yapımcı: Dilde Mahalli, Pelin Esmer

- Kör Gece / Yönetmen: Reis Çelik / Yapımcı: Anıl Çelik



Proje Geliştirme Ödülü 

- Beklenti / Yönetmen: Ali Özel / Yapımcı: Funda Ödemiş

- Çığ / Yönetmen: Erdem Tepegöz / Yapımcı: Erdem Tepegöz

- Esma’dan Sonra / Yönetmen: Mehmet Atan / Yapımcı: Ahmet Edebali

- Geride Kalanlar / Yönetmen: Mert Berdilek / Yapımcı: Tarık Tufan

- Kompleks / Yönetmen: Ali Aydın / Yapımcı: Ali Aydın

- Yönetmen Kurgusu / Yönetmen: Aydın Sayman / Yapımcı: Haydar Işık



TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü

-  DJ Ahmet (Kuzey Makedonya) / Yönetmen: Georgi M. Unkovski / Yapımcılar: Ivan Unkovski, Mehmet Bahadır Er

- Apathy / Kayıtsızlık (Fransa) / Yönetmen: Alexandros Avranas / Yapımcılar: Alejandro Arenas, Sezgi Üstün San

- It All Ends Here / Her Şey Burada Bitiyor (Hırvatistan) / Yönetmen: Rajko Grlic / Yapımcılar: Ivan Maloca, Mike Downey, Emir Külal Haznevi

- Sermon to the Fish / Balıklara Nasihat (Azerbaycan) / Yönetmen: Hilal Baydarov / Yapımcılar: Carlos Reygadas, Emrah Kılıç