12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Basına Tanıtıldı


12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Basına Tanıtıldı

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali tanıtım toplantısı 31 Ekim 2022 Pazartesi günü AKM Yeşilçam Sineması'nda yapıldı. Festival başkanı Adem Sözüer’in açılış konuşmasının ardından, festival direktörü Bengi Semerci konuklara; festivale ve filmlere ilişkin ayrıntıları görsel sunumlarla aktardı.

Film gösterimleri 3 sinemada

Festivalin 12.’si; 18-24 Kasım 2022 tarihlerinde, Atlas 1948 Sineması , Kadıköy Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması'nda gerçekleşecek. Akademik program ise her yıl olduğu gibi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yapılacak.

GAİN Medya ana sponsorluğunda düzenlenecek olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, sinema profesyonelleri ve seyircisiyle buluşacak. Sinemanın toplum için bir ayna olduğu düşüncesi ve adaletin bu aynadan yansımasının önemine olan inancı; her yıl katılan yenilikler, yeni filmler, yeni bölümler ve en önemlisi adalet ve sinema gönüllüleri bir araya gelecek. 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali tam biletleri; gündüz (11.30 - 13.30) seanslarında 10 TL, akşam (16.30 - 19.00 - 21.30) seanslarında 15 TL olarak belirlendi. Festival boyunca öğrenciler tüm seanslar için sadece 7 TL'ye bilet alabilecek. 

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 9 film yarışacak

Bu yıl film gösterimleri her yıl olduğu gibi Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmlerden oluşuyor. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 9 film yarışacak ve İstanbul’da ilk kez gösterilecek. 

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda 10 film yarışacak

Yine Türk ve Dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan filmler Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nda yerini bulacak. Bu bölümde 10 film yarışacak.

Bu yıl belgeseller de yarışacak

Festivalde bu yıl Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması bölümü, ilk kez yarışma kategorisinde izleyicisi ile buluşacak. Bu kategoride 10 kısa metraj belgesel film gösterime girecek ve yarışacak. 

“Adalet Terazisi”

“Adalet Terazisi” yine izleyiciye ulaşacak. Adalet Terazisi bölümünde dünya sinemasının seçkin örneklerinden 13 film yer alıyor. Bu seçkinin "Özel Gösterim" kategorisinde ise 3 film GAİN Medya ana sponsorluğunda izleyiciyle buluşacak ve İstanbul’da ilk kez gösterilecek. 

Endüstri Günleri ‘VisionIST’

19-23 Kasım 2022 tarihlerinde endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı, iletişim toplantılarının yapıldığı VisionIST Atlas 1948 Sineması ve AKM Yeşilçam Sineması'nda gerçekleşecek. Katılım için festivalin web sayfası olan icapff.com adresinden akreditasyon formu doldurulması yeterlidir.

Festival açılışı 17 Kasım’da CRR'de

Festival 17 Kasım 2022 Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki açılış töreni ile başlayacak. Açılış töreninde festivalin tanıtımı yapılacak, Onur Ödülleri ve Sinemaya Katkı Ödülleri sahiplerine sunulacak. Ayrıca festivalin açılış filmi olarak, Şilili yönetmen Patricio Guzman'ın yönettiği "Hayali Ülkem-My Imaginary Country” filmi gösterilecek.

Akademik programın konusu "Kadın-Erkek Eşitliği"

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali akademik programı, 18 Kasım– 24 Kasım tarihleri arasında “Eşitiz” temasıyla gerçekleştirilecek.

Akademik program 18 Kasım 2022 Cuma günü saat 09.00'da İstanbul Üniversitesi Doktora Salonunda Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehtap Demir Güven İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ekmekçi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Açılış gününde, Afgan yönetmen Sahra Karimi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıcı Doç .Dr. Saadet Yüksel, KA-DER başkanı Nuray Karaoğlu, Eşitiz Kadın Hakları Grubundan Dr. Özlem Altıok,TİHEK Başkanı Prof.Dr. Muharrem Kılıç, Av. Nurdeniz Tunçer gibi sinema, hukuk ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, eşitlik ve kadın hakları perspektifli konuşmalar yapacaklar.

"Eşitiz" teması

"Eşitiz!" başlığı altında eşitlik ve kadınının insan haklarına ilişkin çeşitli sorunlar;on ülkeden 80 katılımcı tarafından ele alınacak. İstanbul Üniversitesi Doktora Salonunda ve çeşitli sinema salonlarında ağırlığı yüz yüze 16 oturumun yan sıra,paneller ve öğrenci kulüplerinin film analizleri yaptığı forumlarla yürütülecek programla ilgili olarak festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer: “Film festivalinde film programının yanı sıra farklı ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program gerçekleşecek.

Akademik programa katılım ücretsiz

Kadın haklarındaki geri adımların aslında insan haklarının tümünde geri adım olduğunun bilincinde olan kadın hareketleri de dünyanın dört bir yanında canları pahasına hak mücadelesi vermektedir. İnsanlığın temel meselelerinden olan bu konuyla ilgili Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, İnsan Hakları Hukuku, İdare Hukuku, Medeni Hukuk, Kriminoloji, Psikoloji gibi farklı disiplinlerden sunumlar yapılacaktır. Karşılaştırmalı bir metotla gerçekleştirilecek akademik programa katılım herkese serbest ve ücretsiz olup, oturum, panel ve konferanslar, İstanbul Üniversitesi Merkez Bina Doktora Salonunda yapılacaktır." dedi

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin jüri üyeleri açıklandı

Bu yıl, Beyoğlu Atlas 1948 Sineması, AKM Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması olmak üzere 3 sinemada gösterime girecek olan 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin yarışma kategorilerindeki jüri üyeleri açıklandı. 

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması jürisi

Festival Direktörü Bengi Semerci; 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali jüri üyeleri hakkında şu açıklamaları yaptı: "Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi; Macaristan'dan yazar, yönetmen, yapımcı ve ses tasarımcısı Benedek Fliegauf, Türkiye'den oyuncu ve sunucu Ceyda Düvenci ve yapımcı Müge Özen, Fransa'dan gazeteci ve film eleştirmeni Franck Finance Madureira ve Almanya'dan oyuncu Irina Wanka'dan oluştu. Jüri başkanlığını Benedek Fliegauf yapacak.

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması Jürisi

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması Jürisi başkanlığını, yapımcı ve yönetmen Maxine Williamson yapacak. Yönetmen Gözde Kural ve senarist ve yönetmen Ali Ercivan diğer jüri üyeleri olarak en iyi kısa filmi belirleyecek.

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması'nda yarışacak olan kısa filmler; yapımcı İpek Erden, yönetmen ve senarist Stanislav Güntner ve sinema yazarı, kurgucu ve yönetmen Fırat Yücel'den oluşan ön jüri tarafından seçildi.

Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması Jürisi

Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması'nın jüri başkanlığını yazar ve akademisyen Profesör Hasan Akbulut üstlendi. Diğer jüri üyeleri ise; yönetmen ve görsel sanatçı Kıvılcım Akay ve senarist, yazar ve yönetmen Farhad Eyvazi'den oluşuyor.

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nde 'Onur Ödülleri' belli oldu

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin her yıl verdiği onur ödülleri belli oldu. Festival bu yıl oyuncu Serra Yılmaz'a "Sinema Onur Ödülü" verecek. Ayrıca 12. yılında festival danışma kurulu; ‘Akademik Onur Ödülü’nü kadın hakları savunuculuğı yapan Nazan Moroğlu'na ve ‘Sinemaya Katkı Ödülü’nü Mevlüt Koçak ve Sevin Okyay'a vermeyi kararlaştırdı.

Onur ve Katkı Ödülleri 17 Kasım'da açılış töreninde takdim edilecek

Festival direktörü Bengi Semerci, ödüllerin; 17 Kasım 2022 Perşembe akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak olan açılış töreninde verileceğini açıkladı.


TÜM FİLMLER LİSTESİ

AÇILIŞ FİLMİ - OPENING FILM

Hayali Ülkem / My Imaginary Country - Patricio Guzmán
12. ULUSLARARASI ALTIN TERAZİ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

12th INTERNATIONAL GOLDEN SCALE FEATURE FILM COMPETITION


Aşk / El Houb - The Love - Shariff Nasr

Bir Zamanlar Gelecek: 2121 / Once Upon a Time in the Future: 2121 - Serpil Altın

Hilal, Feza ve Diğer Gezegenler / Hilal, Feza and Other Planets - Kutluğ Ataman

Keşke Yansaydı / Somewhere Over The Chemtrails - Adam Koloman Rybanský 

Kurak Günler / Burning Days - Emin Alper

Metronom / Metronom - Alexandru Belc

Mutluluk / Happiness - Askar Uzabayev

Palmiyeler ve Gerilim Hatları / Palm Trees and Power Lines - Jamie Dack

Sonu Yok / No End - Nader Saeivar


12. ULUSLARARASI ALTIN TERAZİ KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

12th INTERNATIONAL GOLDEN SCALE SHORT FILM COMPETITION


Aforoz / The Banishment - Yılmaz Özdil

Bahçeler Put Kesildi / Gardens Petrified - Ali Cabbar

Ben Hala Ethan’ım / I'm Still Ethan - Raffaello Degruttola

Benim Komşum Kurt / My Neighbour Wolf - Nebojsa Slijepcevic

Birlikte, Yalnız / Together, Alone - Kasım Ördek

Görünmez Gözler / Invisible Eyes - Jung Seung-hee

Karıncanın Ayak İzleri / Footprints of Ants - Ümit Güç

Kurtuluş / Saving - Mostafa Gandomkar

Rutubet / The Moisture - Turan Haste

Özel Gece / Suite Night - Mahtab Pishghadam


12. ULUSLARARASI ALTIN TERAZİ KISA METRAJ BELGESEL FİLM YARIŞMASI

12th INTERNATIONAL GOLDEN SCALE SHORT DOCUMENTARY FILM COMPETITION


Aşılmayan Duvarlar / Impenetrable Walls – Tolga Oskar

Bir Atın Düşü / The Dream of a Horse – Marjan Khosravi

Çile / The Ordeal – Rosa

Her Şey Yolunda / Everything is Fine – Muhammet Beyazdağ

Ölüm Kozası / Cocoon of Death – Ezel Avcı

Sede / Sede – Mehtap Şamiloğlu

SİYAH İsa Adaletten Uzak / The BLACK ChristS. Far From Justice – Monica Manganelli

Var Olan Şiddet Yok / Existing Violences Do Not Exist – Matthieu Ponchel

Yapacağım / I will Make It – Loreto Saiz, Corentin Barrial

Zeytinliğin Ardı / Behind the Olive Grove – Mervan Serhat Sarışın


ADALET TERAZİ - THE SCALE OF JUSTICE 

1976 / 1976 - Manuela Martelli

Damdaki Kadın / Woman on the Roof - Anna Jadowska

Gönüllü / The Volunteer - Nely Reguera

Saraybosna Safari / Sarajevo Safari - Miran Zupanič

Sürü / La Jauría - Andrés Ramírez Pulid

Seni Ben Kurtaracağım / Nobody's Hero - Alain Guiraudie

Elveda Bay Haffmann / Farewell Mister Haffmann - Fred Cavayé

Instagram Ailesi / Girl Gang – Susanne Regina Meures

Yusufçuklar / Dragonflies - Luc KnowlesÖZEL GÖSTERİMLER - SPECIAL SCREENINGS

Biz de Ölmüş Olabilirdik / We Might as Well Be Dead - Natalia Sinelnikova

Sessiz Kız / The Quiet Girl - Colm Bairéad

Tori ve Lokita / Tori & Lokita - Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne Endüstri Günleri ‘VisionIST’
19 KASIM / NOVEMBER 19th  Panel / Panel
                  
Savaşların Yol Açtığı İnsan Hakları İhlallerinin Sinemada Belgelenmesi The Cinematic Documentation of the Human Rights Violations Caused by Wars

Film Gösterimi Ardından / After the Film Screening  Saraybosna Safari / Sarajevo Safari 

Konuşmacılar / Speakers Can Candan - Yönetmen, Akademisyen / Director, Academician Gözde Kural - Yönetmen / Director 

Kanita Pruscanovic - Akademisyen / Lawyer (Saraybosna Üniversitesi Hukuk Fakültesi- University of Sarajevo Faculty of Law)

Moderatör / Moderator Prof. Dr. Adem Sözüer - Festival Başkanı / Festival President

ATLAS 1948 Sineması / ATLAS 1948 Cinema Saat: 15.00 - 16.00 Dil: Türkçe / Turkish 


20 KASIM / NOVEMBER 20th
Panel / Panel 

Filmlerin Cinsiyet Eşitliği Üzerine Etkileri The Impact of Films on Gender Equality

Film Gösterimi Ardından / After the Film Screening Hayali Ülkem / My Imaginary Country 

Konuşmacılar / Speakers Kıvılcım Akay - Yönetmen, Görsel Sanatçı / Filmmaker, Visual Artist 

Hülya Gülbahar - İnsan Hakları Aktivisti / Human Right Activist  Ceylan Özgün Özçelik - Yönetmen / Director 

Moderatör / Moderator Bengi Semerci Festival Direktörü / Festival Director 

ATLAS 1948 Sineması / ATLAS 1948 Cinema Saat: 15.00 - 16.00 Dil: Türkçe / Turkish 21 KASIM / NOVEMBER 21st

Atölye / Workshop
İlk Filmimi Nasıl Finanse Ederim? How do I Finance My First Film?

Konuşmacı / Speaker Zeynep Atakan - Yapımcı / Producer

 AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 13.00 - 14.00

Dil: Türkçe / Turkish 

 
Atölye / Workshop
Film Finansmanında Algoritmanın Önemi  The Importance of an Algorithm in Financing a Film

Konuşmacı / Speaker Zeynep Atakan - Yapımcı / Producer 

AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 14.30 - 15.30

Dil: Türkçe / Turkish Panel / Panel 
Sinema Sektöründe Cinsiyet Eşitliği Gender Equality in Cinema Industry

Konuşmacılar / Speakers Ece Dizdar - Oyuncular Sendikası / Actors’ Union Of Turkey

Damla Kırkalı - Sinema, Reklam, Dizi ve Tv Programı Çalışanları Sendikası / Cinema & Broadcasting Workers' Union of Turkey

Roland Kuhne-Wanka - / Film ve Alman Aktörler Derneği (IDS) yönetim kurulu üyesi / Film and a board member of the German Actors  Association (IDS)

Moderatör / Moderator Bengi Semerci - Festival Direktörü / Festival Director 

AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 16.00 - 17.30

Dil: Türkçe / Turkish Ustalık Sınıfı / Masterclass 
Konuşmacı / Speaker Serra Yılmaz - Oyuncu / Actress

Moderatör / Moderator Bengi Semerci - Festival Direktörü / Festival Director

AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema

Saat: 18.00 - 19.00 

Dil: Türkçe / Turkish 22 KASIM / NOVEMBER 22nd

Atölye / Workshop
Fikri Filme Dönüştürmek Transforming an Idea into a Film

Konuşmacılar / Speakers  Müge Özen - Yapımcı / Producer Ali Vatansever - Yönetmen / Director

AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 13.00 - 14.00 

Dil: Türkçe / Turkish Atölye / Workshop 
Pitching Performansı Performing a Pitching

Konuşmacı / Speaker Maxine Williamson - Yapımcı / Producer

AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 14.30 - 15.30 

Dil: İngilizce - English / *Simultane tercüme yapılacaktır. 


Panel / Panel               
Dijital Platformlar ve Sinemanın Geleceği Digital Platforms and the Future of Cinema

Konuşmacılar / Speakers: Salih Aksu - GAIN Medya / GAIN Media Işıl Göreci - GAIN Medya / GAIN Media 

Charles Okpaleke - Yapımcı / Producer 

Ceyhun Tuzcu - İstanbul Sinema Müzesi Genel Müdürü / General Manager of Istanbul Museum of Cinema

Moderatör / Moderator Müge Özen - Yapımcı / Producer

AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 16.00 - 17.30

Dil: Türkçe / Turkish Ustalık Sınıfı / Masterclass 
Konuşmacı / Speaker  Benedek Fliegauf - Yönetmen / Director

Moderatör / Moderator İpek Erden - Yapımcı / Producer 

AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 18.00 - 19.00

Dil: İngilizce - English / *Simultane tercüme yapılacaktır. 23 KASIM / NOVEMBER 23rd 

Atölye / Workshop
Kısa Filmimi Nasıl Çekerim? How Do I Shoot My Short Film?

Konuşmacı / Speaker Onur Güler - Yönetmen / Director

AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 13.00 - 14.00 

Dil: Türkçe / Turkish Atölye / Workshop
"Yeşil Film" Nedir? What is "Green Film Making"?

Konuşmacılar / Speakers Serpil Altın - Yönetmen, Yapımcı, Senarist / Director, Producer, Scriptwriter

Korhan Uğur - Yapımcı, Senarist / Producer, Scriptwriter Selen Öztürk - Oyuncu / Actress

 AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 14.30 - 15.30 

Dil: Türkçe / Turkish Atölye / Workshop 
Kısadan Uzuna Yolculuk  A Journey From Short to Feature

Konuşmacılar / Speakers: İpek Erden - Yapımcı / Producer Barış Fert - Yönetmen / Director

AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 16.00 - 17.30 

Dil: Türkçe / Turkish 


Ustalık Sınıfı / Masterclass 
Konuşmacı / Speaker Sahraa Karimi - Yönetmen, Senarist / Director, Scriptwriter

Moderatör / Moderator İpek Erden - Yapımcı / Producer 

AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 18.00 - 19.00 

Dil: İngilizce - English / *Simultane tercüme yapılacaktır. 


24 KASIM / NOVEMBER 24th 

Öğrenci Kulüpleri Film Analiz Forumu  Student Clubs Film Analysis Forum 

Ceza Adaleti ve Kriminoloji Kulübü / Criminal Justice and Criminology Club

ILSA İstanbul / ILSA Istanbul 

İÜHF Kadın Hakları Kulübü / IU Faculty of Law, Women’s Rights Club

İÜHF Sinema Kulübü / IU Faculty of Law, Cinema Club 

 Moderatörler / Moderators Adem Sözüer - Yağmur Altay - Pınar Özcan

AKM Yeşilçam Sineması / AKM Yeşilçam Cinema Saat: 10.00 - 12.00

Dil: Türkçe / Turkish