2. Dostluk Kısa Film Festivali’nin Ödülleri Sahiplerini Buldu


Bu yıl Büyük Ozan Aşık Veysel anısına gerçekleştirilen II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nde; Birincilik Ödülünü Türkiye’den Tahsin Özmen’in “Pantor” filmi kazanırken, İkincilik Ödülü İran’dan Shahram Maslakhi’nin “Piece Cemetery 85” filmine, Üçüncülük Ödülü ise Fransa’dan Onur Yağız’ın “Toprak” filmine layık görüldü.

Festivalde bu yıl ilk kez verilen “Kızılay Dostluk Ödülü” İran’dan Lida Fazlı’nın “This Side, Other Side (Bu Taraf ve Karşı Taraf)” filmine, Teknik Destek Ödülü ise Fono Film tarafından, Türkiye’den Yılmaz Özdil’in “Barê Giran - Ağır Yük” filmine verildi

62 ülkeden 750 filmin başvurduğu, 50 kısa film ve 4 uzun metraj filmin 13-15 Aralık tarihleri arasında, Beyoğlu Fitaş Sineması, Salt Galata ve Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluştuğu II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Yarışma Seçkisi Ödülleri, 15 Aralık akşamı Grand Pera’da düzenlenen gecede sahiplerini buldu.

Geceye Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yılmaz, Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, değerli Ozan Aşık Veysel’in torunu Yeliz Şatıroğlu, Yönetmen Reis Çelik başkanlığında, oyuncu Feyyaz Duman, Yönetmen Vuslat Saraçoğlu, İranlı Yönetmen Nima Javidi ve Bosnalı Yönetmen Ado Hasanović’ten oluşan Festival Jürisi, Festival Direktörü Faysal Soysal, Festival Koordinatörü M. Lütfi Şen, Festivalin Danışmanı ve eski Antalya Film Festivali Başkanı Elif Dağdeviren, Yönetmen İsmail Güneş ile sanatçılar ve sanatseverler katıldı. Başarılı oyuncular Irmak Örnek ve Mert Yavuzcan’ın sunduğu ödül gecesinin açılışı Türk Halk Müziği Sanatçısı Emirhan Kartal’ın seslendirdiği Aşık Veysel türküleri ile gerçekleşti.

Mevlüt Koçak ve Gülsen Tuncer’e “Dostluk Onur Ödülü”

Grand Pera’da gerçekleşen gala gecesinde yarışma seçkisi ödüllerinin yanı sıra Türk sinemasına katkılarından dolayı iki usta isme; oyuncu Gülsen Tuncer ve kurgu yönetmeni Mevlüt Koçak’a Onur Ödülü takdim edildi. Gülsen Tuncer’e ödülünü Festivalin Danışmanı ve eski Antalya Film Festivali Başkanı Elif Dağdeviren, Mevlüt Koçak’a ödülünü ise Yönetmen İsmail Güneş takdim etti.

Kızılay Dostluk Ödülü, İran’dan “This Side, Other Side” filmine verildi

Bu yıl festivalde uluslararası dostluğun en büyük kurumu Kızılay tarafından ilk kez dostluk ödülü takdim edildi. 10 bin TL’lik Kızılay Dostluk Ödülü, İran’dan “This Side, Other Side (Bu Taraf ve Karşı Taraf)” animasyon filme layık görüldü. Yönetmen Lida Fazlı ödülünü Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın elinden aldı. 

Teknik Destek Ödülü Yönetmen Yılmaz Özdil’in oldu

Festivalin klasiği olan 15 bin TL’lik Teknik Destek Ödülü bu yıl, Türkiye’nin en eski stüdyolarından Fono Film tarafından Türkiye’den Yılmaz Özdil’e verildi. Bosnalı Yönetmen Ado Hasanović kazananı açıklarken, ödülü Fono Film adına Cemal Okan takdim etti. “Teknik Destek Ödülü” yarışma seçkisine seçilen Türkiye’den bir filmin yönetmenine sonraki filmine destek için veriliyor.

En İyi Film “Pantor” seçildi

Bu yıl 11 farklı ülkeden 16 kısa film ödüller için yarıştı. Festivalin 20 bin TL’lik Birincilik Ödülü Türkiye’den Tahsin Özmen’in “Pantor” filmine verildi. Kazanan filmi Yönetmen Reis Çelik açıklarken ödülü, Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız takdim etti. Oyuncu Feyyaz Duman’ın açıkladığı 10 bin TL’lik İkincilik Ödülü, İran’dan Shahram Maslakhi’nin “Piece Cemetery 85”e filmine giderken, ödülü TRT 1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz takdim etti. 5 bin TL’lik Üçüncülük Ödülü Fransa’dan Onur Yağız’ın “Toprak” filmine verildi. İranlı Yönetmen Nima Javidi’nin açıkladığı ödülü Aşık Veysel’in torunu Yeliz Şatıroğlu takdim etti. Festival Jürisi bu yıl iki filmi de ödüle layık buldu. İran’dan Vahid Alvandifar’ın “Cover” ve Çin’den Cheng Chao’nun “Angel’s Mirror” filmlerini mansiyonla ödüllendirdi.