24.Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali Heyecanı Başlıyor


24. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, bu yıl 2- 7 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenecek. Kültürlerarası iletişim Derneği tarafından düzenlenen festivalin başkanı Hüseyin Sıtkı, “Heyecanla beklenen festivalimizin başvuru süreci 20 Ekim 2023’te başladı. Başvurma süresi için son tarih 1 Aralık 2023. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’ne başvuracak adaylar, yarışmaya dair yönetmelik ve form bilgileri hakkında festivalin internet sitesi https://www.turkfilmfestival.de adresinden ulaşabilecek. Film başvuruları ise,

https://filmfreeway.com/UluslararasiFrankfurtTurkFilmFestivali adresinden yapılabilecek.” dedi.

Açıklamaya göre yarışma kategorileri şöyle sıralanıyor;

1- “12.Alman Sinemacılar Gözü ile Türk Filmleri Ulusal Uzun Metraj Film

  Yarışması’’

2- “4.Ulusal Belgesel Film Yarışması”

3- “16. Türk Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması”

4- “16.  Alman Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması”


Geçmişten günümüze Frankfurt Film Festivali

2000 yılında bir salonda 8 film gösterimi ile “Türk Film Günleri” adı altında başlayan Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Hessen Eyaleti Film ve Medya Kurumu, Frankfurt Belediyesi, Frankfurt Belediyesi Kültür Dairesi, Frankfurt Belediyesi Çok Kültürlülük Dairesi, Kulturfonds Frankfurt RheinMain ve TC. Frankfurt Başkonsoloslarının maddi ve manevi destekleri Hessen Film und Medien GmbH, Filmhaus Frankfurt am Main, CineStar Metropolis, Frankfurt am Main DFF Deutsche Institut/Filmmuseum iş birliği Türk ve Alman sanatçıların yakın ilgisi ve Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı’nın büyük çabası sonunda festival başarıyla 24’ünci yılına ulaştı. 

Her yıl daha da büyüyerek Frankfurt ve çevresindeki 9 ilde Türk, Alman ve Avrupa filmlerini seyirci ile buluşturan, başarılarıyla Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanlığı tarafından A Plus festival olarak değerlendirilerek Almanya ve Avrupa’daki sayılı festivaller arasına giren 24.Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivaline sadece online başvuru yapılabilecek. Ayrıntılı bilgiye festivalin web sayfasından ulaşılabileceği ifade edilen açıklamada, 2022-2023 yılı yapımı eserlerin başvurabileceği vurgulandı.