34. Ankara Film Festivali'nde Yarışacak Filmler Belli Oldu


Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 2-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 34. Ankara Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nın filmleri belirlendi. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol, sinema yazarı Murat Erşahin ve Başkent Üniversitesi GSTMF Film Tasarımı ve Yönetimi Bölüm Başkanı Prof.Dr.  Nihan Gider Işıkman’ın ön jüriliğinde yapılan değerlendirme sonucu 9 film festivalde yarışacak.

2023 yılında ulusal ve uluslararası festivallerden ödülle dönen ve Türkiye prömiyerini Ankara Film Festivali’nde yapacak filmlerden oluşan bir panorama sunacak Ulusal Uzun Film Yarışması’nda; Kıvanç Sezer’in 8X8, Melis Önel’in Aniden, Umut Evirgen’in Annesinin Kuzusu, Fikret Reyhan’ın Cam Perde, Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu, Ayşe Polat’ın Kör Noktada, Umut Subaşı’nın Sanki Her şey Biraz Felaket, Cemil Ağacıkoğlu’nun Son Hasat ve Nehir Tuna’nın Yurt filmleri yarışacak. Festivalin “En İyi”lerine ödülleri 10 Kasım’da  Festival Ödül Töreni’nde sunulacak. 

Festival En iyi Ulusal Uzun filme 100 bin, Mahmut Tali ilk Film Ödülü’ne 40.bin TL para ödülü veriyor. Festivalde bu sene ayrıca en iyi film ödülü kazanan filmin yönetmenine bir sonraki filmi için; ilk defa yapımcı Cemal Okan tarafından ‘Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü’ verilecek. 

Ulusal Uzun Film Yarışması jüri üyeleri ise önümüzdeki günlerde açıklanacak. 

                                 ANKARA FİLM FESTİVALİ

               ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI FİNALİSTLERİ

                                     8x8 / Kıvanç Sezer

                                   Aniden / Melis Önel

                            Annesinin Kuzusu / Umut Evirgen

                              Cam Perde /Fikret Reyhan

                          Karganın Uykusu / Tunahan Kurt 

                               Kör Noktada /Ayşe Polat

                       Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı

                                Son Hasat  / Cemil Ağacıkoğlu

                                       Yurt/ Nehir Tuna