5. Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu


Bu yıl 111 ülkeden toplam 3238 filmin başvuru yaptığı 5. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali ödülleri, zorlu bir eleme maratonunun ardından Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi’nde  gerçekleştirilen görkemli bir törenle sahiplerine kavuştu.

Ulusal yarışma bölümüne başvuran 443 filmden Ön Jüri’nin belirlediği; 28 Kurmaca, 9 Belgesel, 5 Deneysel, 5 Animasyon film finale kalırken; Ulusal Liselerarası Yarışmada 9 film finalde yarışmaya hak kazandı. Ön Jüri, aynı zamanda 47 filmden oluşan Ulusal Özel Gösterim Seçkisini de belirledi.

Festival boyunca, ödül alan filmler, 47 finalist film arasından Ana Jüri tarafından belirlenerek her kategoride 1.lik, 2.lik ve 3.lük ödülü olmak üzere, 18 filme “HEMITHEA Marmaris İnci Ödülü”ne, Uluslararası Gösterim dalında ise beş kıta, 111 ülkeden başvuran 2795 film arasından, Uluslararası Jüri’nin tek tek izleyerek titizlikle değerlendirip seçtiği 51 ülkeden 100 film sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

Törenin açılış konuşmasını yapan Festival Direktörü Şeref Öztürk, “Bu yıl festivali takip etmek için, yurt içi ve yurt dışından yüzlerce
sinemasever Marmaris’e geldi. Festivalin amaçlarından birisi de kültür ve sanat turizmini kentimize kazandırarak, ülkemiz ve Marmaris'imizin adını bu alanda da hak ettiği noktaya getirmek” şeklinde konuştu. Öztürk, festival bünyesinde düzenlenen foruma katılan 14 ülke yönetmen ve yapımcıyla Uluslararası yeni projelere imza atma kararının alındığını konuşmasında dile getirdi.

Ödüller; kurmaca, belgesel, deneysel, animasyon, ulusal liselerarası, NETSEL Marina Jüri Özel Ödülü, TÜRSAB Jüri Özel Ödülü, Ön Jüri Özel Ödülü ve Halk Jürisi Özel Ödülü olmak üzere dalda verildi.

Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Perihan Savaş alırken Sinema Emek Ödülü de Meriç Başaran’ın oldu. Marmaris 5. Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ödül alan isimler şöyle oldu;

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Kurmaca dalı;
Birincilik Ödülü: Aylin / Ozan Yoleri
İkincilik Ödülü: Sonsuz / Murat Çetinkaya
Üçüncülük Ödülü: Tahta Kurusu / Tunahan Kurt

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Kurmaca dalı;
Birincilik Ödülü: Pembe Kimlik / Tolunay Tekmek
İkincilik Ödülü: Ucurtmanın Peşinde / Anıl Tokur
Üçüncülük Ödülü: Mezarlık Çalgıcıları / Mehmet İsmail Çeçen

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Kurmaca dalı;
Birincilik Ödülü: ROM / İlker Ergün
İkincilik Ödülü: Biilaç / Furkan Han Mert
Üçüncülük Ödülü: Bugün / Önder Şengül

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması Kurmaca dalı;
Birincilik Ödülü: Avarya / Gökalp Gönen
İkincilik Ödülü: Eksik / Hakkı Sedat Çetin
Üçüncülük Ödülü: Su / Erkan Kolçakköstendil

Ulusal Liseler Arası Kısa Film Yarışması;
Birincilik Ödülü: Tears / R. Zeynep Yalçınkaya
İkincilik Ödülü: Akana / Halil Tiryaki
Üçüncülük Ödülü: Çiçekler Susayınca / Elif Beyza Menevşe, Zeynep Sude
Erilli

NETSEL Marina Jüri Özel Ödülü: Son Eylül / Gülsün Odabaş

TÜRSAB Jüri Özel Ödülü: Bit / Fırat Demir

Ön Jüri Özel Ödülü: Lupus / Gökhan İpekkan

Halk Jürisi Özel Ödülü: Uçurtma Peşinde / Anıl Tokur