6. Uluslararası Kadın Yönetmenler Film Festivali başladı!


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Avrupa Sivil Düşün Projesi desteğiyle, Megapol Sponsorluğunda Kadın Yönetmenler Derneği tarafından 7-12 Mart 2023 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen 6. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, İzmir Sanat’ta gerçekleşen açılışla başladı.

Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından yapılan festival, sanatın, sinemanın iyileştirici gücüne vurgu yaparak bu yılda seyircileri dayanışma duygusuyla kucaklamayı amaçlıyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin altı yıldır İzmir’den yükselen sesi, bu kısa zaman diliminde Fransa’dan, Belçika’dan, Mısır’dan, İran’dan, Portekiz’den, Kosova’dan yankı buldu. Ve festivalin yedi kız kardeşi daha oldu. Kız kardeş festivaller her yıl filmleriyle festivalin içinde yer almaya devam ediyor…

Festival Danışma Kurulu bu yıl İzmir’de yaşayan, kültür sanata ve festivale destek veren kadınlara Sanata Destek Ödülü vermeyi uygun buldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Sinema koordinatörü Emine Uysal Berger, İzmir Fransız Kültür Merkezi Kültürel Etkinlikler Sorumlusu Dilek Kurt ve eski Konak Belediye Başkanı Semra Pekdaş Sanata Destek Ödülü’nün bu yılki sahipleri oldu.

56 film dünya prömiyerini, 70 film Türkiye prömiyerini 6. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali'nde gerçekleştirecek. Çevrimiçi olarak festivalin internet sitesinden 70 filme ulaşılabilecek!

32 ülkeden 125 filmin yarışacağı ve gösterileceği filmler Institut Français de Turquie ve İzmir Sanat’ta sinemaseverler ile buluşacak. 6. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde kadın yönetmenler, Altın Makara için yarışacak.