71. BAFTA Ödülleri adayları açıklandı!


2018 yılının BAFTA ödüllerine (İngiliz Akademisi Film Ödülleri) aday olan filmler duyuruldu. 75. Altın Küre'de 2 dalda The Shape Of Water / Suyun Sesi, 2018 BAFTA Ödülleri’nde 12 dalda aday oldu. Darkest Hour / Karanlık Saatler 9 dalda aday olurken, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri / Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri filmi de 9 adaylıkla iddialı filmlerden biri oldu.

Aday filmlerin listesi şöyle;

En İyi Film

Call Me By Your Name
Darkest Hour / Karanlık Saatler
Dunkirk
Shape Of Water / Suyun Sesi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri / Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

En İyi İngiliz Filmi

Darkest Hour / Karanlık Saatler
The Death Of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri / Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

Bir İngiliz Yazar, Yönetmen ya da Yapımcının İlk Filmindeki Üstün Başarı

The Ghoul Gareth Tunley
I An Not A Witch
Jawbone
Kingdom Of Us
Lady Macbeth

En İyi İngiliz Dilinde Olmayan Film

Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless / Sevgisiz
The Salesman

En İyi Belgesel

City Of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

En İyi Animasyon Film

Coco
Loving Vincent / Vincent'ten Sevgilerle
My Life As A Courgette

En İyi Yönetmen

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Christopher Nolan – Dunkirk
Guillermo del Toro – Shape Of Water / Suyun Sesi
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri / Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

En İyi Özgün Senaryo

Get Out – Jordan Peele
I, Tonya / Ben Tonya – Steven Rogers
Lady Bird / Uğur Böceği – Greta Gerwig
Shape Of Water / Suyun Sesi – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

En İyi Uyarlama Senaryo

Call Me By Your Name – James Ivory
The Death Of Stalin – Armandp Iannucci, Ian Martin, David Schneider
Film Stars Don’t Die In Liverpool – Matt Greenhalgh
Molly’s Game – Aaron Sarkin
Paddington 2 – Simon Farnaby, Paul King

En İyi Kadın Oyuncu

Annette Bening – Film Stars Don’t Die In Liferpool
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri / Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya / Ben Tonya
Sally Hawkins – Shape Of Water / Suyun Sesi
Saoirse Ronan – Lady Bird / Uğur Böceği

En İyi Erkek Oyuncu

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour / Karanlık Saatler
Jamie Bell – Film Stars Don’t Die In Liverpool
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Allison Janney –  I, Tonya / Ben Tonya
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour / Karanlık Saatler
Laurie Metcalf – Lady Bird / Uğur Böceği
Lesley Manville – Phantom Thread
Octavia Spencer – Shape Of Water / Suyun Sesi

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Christopher Plummer – All The Money In The World
Hugh Grant – Paddington 2
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri / Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri / Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

En İyi Özgün Müzik

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
Darkest Hour / Karanlık Saatler - Dario Marianelli
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
Shape Of Water / Suyun Sesi – Alexandre Desplat

En İyi Görüntü Yönetmeni

Roger Deakins – Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel – Darkest Hour
Hayte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – Shape Of Water / Suyun Sesi
Ben Davis – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri / Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

En İyi Kurgu

Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Mavchliss
Blade Runner 2049 – Joe Walker
Dunkirk – Lee Smith
Shape Of Water / Suyun Sesi – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri / Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri – Jon Gregory

En İyi Yapım Tasarımı

Beauty And The Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour / Karanlık Saatler – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis
Shape Of Water / Suyun Sesi – Paul Austerberry, Jeff Melcin, Shane Vieau

En İyi Kostüm Tasarımı

Bauty And The Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour / Karanlık Saatler – Jacqueline Durran
I, Tonya / Ben Tonya – Jennifer Johnson
Phantom Thread – Mark Bridges
Shape Of Water / Suyun Sesi – Luise Sequeira

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

Blade Runner 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn
Darkest Hour / Karanlık Saatler – David Malianoswki, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
I, Tonya / Ben Tonya – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
Victoria & Abdul – Daniel Philips
Wonder – Naomi Baksted, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

En İyi Ses

Baby Driver – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
Blade Runner 2049 – Ron Bartrett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
Dunkirk – Richard King, Gregg Landaker , Gary A. Rizzo, Mark Wingarten
Shape Of Water / Suyun Sesi – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitalle, Brad Zoern
Star Wars: The Last Jedi – Ren Klyve, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

En İyi Görsel Efekt

Blade Runner 2049 – Gerd Nefzer, John Nelson
Dunkirk – Scott Fisher, Andrew Jackson
Shape Of Water / Suyun Sesi – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
Star Wars: The Last Jedi – Nominees tbc
War For The Planet Of The Apes – Nominees tbc

En İyi İngiliz Kısa Animasyon Filmi

Have Heart – Will Anderson
Mamoon – Ben Steer
Poles Apart – Paloma Baeza, Ser En Low

En İyi İngiliz Kısa Film

Aamir – Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
Cowboy Dave – Colin O’Toole, Jonas Mortensen
A Drowning Man – Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sorensen, Patrick Campbell
Work – Aneil Karia, Scott O/Donnell
Wren Boys – Harry Lightson, Sorcha Bason, John Fitzpatrick