8. Malatya Uluslararası Film Festivali Açılış Töreniyle Başladı


Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 8.’sini düzenlediği Malatya Uluslararası Film Festivali görkemli bir açılış töreniyle başladı. Törene Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Malatya Uluslararası Film Festivali Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya milletvekilleri Öznür Çalık ve Bülent Tüfenkçi ve Festival Direktörü Suat Koçer başta olmak üzere, sinema ve televizyon dünyasından birçok önemli ismin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.  Geceden akılda kalan anlar ise Onur Ödülleri’nden duygusal anlar ve Cem Yılmaz’ın Şener Şen’e ödülünü verirken yaptığı konuşma oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un mesajının okunması, Festival Direktörü Suat Koçer’in konuşmasıyla başlayan gece, Uluslararası ve Ulusal Yarışma filmlerinin yanı sıra jüri üyelerinin tanıtılmasıyla devam etti. Ayrıca törende, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden sinema emekçileri anıldı.

Festivalde bu yıl ilk kez “Türk Sineması’na Katkı Ödülleri sahiplerini buldu. Bu ödüle, Malatya Yeşil Sinemaları kurucusu ve sahibi Hüseyin Yeşil ve Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan sahip oldu.

Makyaj sanatçısı Derya Ergün ise Sinema Emek Ödülü’ne layık görülen isimdi.

Kristal Kayısı Onur Ödülü, bu yıl sinemanın üç değerli ismi Şener Şen, Perran Kutman ve Osman Sınav’a verildi.

Usta yönetmen Osman Sınav, ödülünü alırken “Benim için yapılmaya değer tek şey sinema” dedi.

Sinema ve televizyonun efsane oyuncularından Kutman’a ödülü takdim edilmeden önce TRT Arşivi’nden derlenmiş görüntüler eşliğinde yıllar önce seslendirdiği bir şarkı gösterildi. Bu jest, sanatçıyı oldukça duygulandırdı.

Perran Kutman konuşmasında genç oyuncularla ilgili dileklerini iletti:

“53 yıldır bu mesleği yüreğimle, sevgimle, saygımla icra ediyorum. Neticesinde böyle bir ödülle taçlandırılıyorum. Bundan sonraki tek dileğim genç oyuncuların yürekleriyle, sevgileriyle, saygılarıyla ilerlemeleri.”

Şener Şen’e ödülünü takdim eden Cem Yılmaz’ın şu sözleri salondan büyük alkış aldı:

Usta nasıl olur? Güzel şeyleri bu böyle yapılır diye anlatan değil, onu yapan kişi usta olur. Şener Abi her geçen gün biz çıraklarından daha güzel şeyler yaparak bizi zorluyor. Böyle bir ustayla aynı filmde, aynı karede, aynı sahnede olmak çok büyük onur. Çok mutluyum.

Şener Şen ise Cem Yılmaz’a teşekkür ederek şunları söyledi:

“Ben de bu ödülü benden sonraki kuşağın en parlak oyuncuları arasında olan Cem Yılmaz’ın elinden almaktan onur duydum. Tanıtım filmini izlerken beraber çok güzel işler yaptığımız Kemal Sunal’ı, İlyas Salman’ı görmek, bu güzel insanları hatırlamak beni ayrıca duygulandırdı. Malatya’nın böyle güzel bir özelliği var. Hem siyaset hem sanat alanında büyük insanlar yetiştirmiş bir şehrimizdir. Bütün Malatyalıları sevgi saygıyla selamlıyorum.