95. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu


ABD'nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu'nda bu yıl 95. kez düzenlenen Oscar Ödül Töreni'nin sunuculuğunu komedyen Jimmy Kimmel üstlendi. 

Everything Everywhere All At Once filmi, En İyi Fil dahil  toplam 7 ödül aldı. En iyi yardımcı erkek oyuncu Oscarını kazanan Ke Huy Quan, teşekkür konuşmasını yaparken gözyaşlarını tutamadı. 85 yaşındaki annesine seslenen Quan önce "Anne ben Oscar aldım" dedi. 1984 yılında Indiana Jones And The Temple Of Doom filminde çocuk oyuncu olarak ilk kez kamera karşısına geçen  Vietnam asıllı Ke Huy Quan  "Bunun gibi hikayelerin sadece filmlerde olduğu söylenir. Bunu yaşadığıma inanamıyorum. Bu, Amerikan rüyası... Yolculuğum bir botta başladı. Bir yılım mülteci kampında geçti ve bir şekilde burada, Hollywood'un en büyük sahnesinde son buldu. Bu bir Amerikan rüyası, hayallerinizi canlı tutun" dedi.

Geçen yıl katıldığı festivallerde dakikalarca alkışlanan, ödüller kazanan The Whale (Balina) bu kez de başrol oyuncusu Brendan Fraser'a bir Oscar getirdi. Bir anda başarıyı yakaladığı kariyeri uğradığı tacizin ardından tepetaklak olan Fraser için The Whale aynı zamanda kariyerinde yeniden doğuşun simgesi oldu. Fraser, geçen yılki bütün festivallerde olduğu gibi Oscar töreninde de teşekkür konuşması yaparken gözyaşlarını tutamadı, nefesine hakim olamadı. 

En iyi kadın oyuncu: Michelle Yeoh’da teşekkür konuşmasını yaparken gözyaşlarına hakim olamadı. 60 yaşındaki Yeoh "Kadınlar, kimsenin size en iyi zamanınızın artık geride kaldığını söylemesine asla izin vermeyin" derken “Bu geceyi izleyen benim gibi görünen tüm küçük oğlanlar ve kızlar için bu bir umut ve olasılık ışığı. Bu, hayallerin büyük olduğunu ve hayallerin gerçekleştiğinin kanıtıdır” diyerek teşekkür konuşmasını bitirdi. Yeoh bu ödülü alan ilk Asyalı kadın da oldu.

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Jamie Lee Curtis 45 yıllık oyunculuk kariyerinin ilk Oscar'ını kazanmış oldu

En iyi kurgu belgesel ödülü, Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin 2020 yılında zehirlenmesiyle ilgili olayları anlatan Navalni filmine verildi. Ödül konuşmasında belgeselin yönetmeni Daniel Roher, ödülü Navalni'ye ve dünyadaki tüm siyasi tutuklulara adadığını söyledi. Navalni'nin eşi Yulia Navalnaya da "Aleksey, özgür kalacağın ve ülkemizin de özgür olacağı günün hayalini kuruyorum, güçlü ol aşkım" dedi.

All Quiet on the Western Front "En İyi Uluslararası Film", "En İyi Özgün Müzik", "En İyi Prodüksiyon Tasarımı" ve "En İyi Sinematografi" ödüllerini aldı.

Avatar - Suyun Yolu filmi ise "En İyi Görsel Efekt" ödülünü kazandı.

Gecenin en büyük hayal kırıklığı ise 9 dalda adaylığı bulunan The Banshees Of Inisherin'in eve ellerinin boş gitmesi oldu.

Katılımcıların törene gelişlerinde üzerinde yürüdükleri geleneksel kırmızı halı yerine, bu yıl bej rengi halının kullanılması dikkati çekti.

Törende bazı ünlüler, mavi kurdele takarak BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) "Sığınmacılarla Birlikteyim" kampanyasına destek verdi.

Şarkıcı Rihanna ve Lady Gaga törende sahne aldı. Lady Gaga törenin başında giydiği kıyafetini değiştirerek sahneye kot pantolon ve tişört ile makyajsız olarak çıktı.

Gecenin kazananları şöyle:

- En İyi Film: "Everything Everywhere All At Once"

- En İyi Kadın Oyuncu: Michelle Yeoh, "Everything Everywhere All At Once"

- En İyi Erkek Oyuncu: Brendan Fraser, "The Whale"

- En İyi Yönetmen: Daniel Kwan ve Daniel Scheinert, "Everything Everywhere All At Once"

- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jamie Lee Curtis, "Everything Everywhere All At Once"

- En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ke Huy Quan, "Everything Everywhere All At Once"

- En İyi Uluslararası Film: "All Quite On The Western Front" (Almanya)

- En İyi Özgün Senaryo: "Everything Everywhere All At Once"

- En İyi Uyarlama Senaryo: "Women Talking"

- En İyi Belgesel: "Navalny"

- En İyi Kısa Belgesel: "The Elephant Whisperers"

- En İyi Animasyon Filmi: "Pinocchio"

- En İyi Sinematografi: James Friend, "All Quite On The Western Front"

- En İyi Görsel Efekt: "Avatar: The Way of Water"

- En İyi Film Kurgusu: "Everything Everywhere All At Once"

- En İyi Film Müziği: "All Quite On The Western Front"

- En İyi Özgün Şarkı: RRR, "Naatu Naatu"

- En İyi Ses Kurgusu: "Top Gun: Maverick"

- En İyi Yapım Tasarımı: "All Quite On The Western Front""

- En İyi Kısa Film: "An Irish Goodbye"

- En İyi Kısa Animasyon: "The Boy, The Mole, The Fox and The Horse"

- En İyi Kostüm Tasarımı: "Black Panda: Wakanda Forever"

- En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: "The Whale"


Oscar 2023 , 95. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu, Oscar kazananlar, Oscar'ı kim aldı, sinema, bidolusinema