Agnès Hakkında Her Şey 7 Mart’ta başlıyor


İstanbul Modern Sinema’nın Michael Haneke ile başlayan, Krzysztof Kieślowski, Chantal Akerman ve François Ozon’la devam eden retrospektif serisinin beşincisi Agnès Varda’ya odaklanıyor. Varda’nın bugüne kadar yapılmış en geniş kapsamlı toplu gösterimi olan Agnès Hakkında Her Şey programı 7-24 Mart tarihleri arasında sinemaseverleri bekliyor.

İstanbul Modern Sinema, Mart ayında Türk Tuborg A.Ş.’nin katkıları ve Fransız Kültür Merkezi, Filmmor Kadın Filmleri Festivali ve Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi işbirliğiyle, sinema tarihinin en özgürlükçü ve yenilikçi yaratıcılarından Agnès Varda’nın bugüne kadar Türkiye’de yapılmış en geniş kapsamlı retrospektifine yer veriyor. 

Kendisini “yaratıcı-tanık” olarak tanımlayan yönetmenin, sürekli kendini yenileyen bir enerjiye sahip filmografisinin tamamına yakını Agnès Hakkında Her Şey programında izleyiciyle buluşuyor. Fransız Yeni Dalga akımının öncülerinden Varda’nın 20’si uzun metraj, 14’ü kısa olmak üzere 33 filmi program kapsamında gösteriliyor.  Programda yer alan filmler arasında Agnès Varda’nın büyüdüğü Sète yakınındaki bir kasabada yaşayan balıkçıların öyküsünü anlattığı ve sinemaya adım attığı filmi Paralel Yaşamlar bulunuyor. Varda, ünlü sinema tarihçisi Georges Sadoul tarafından Fransız Yeni Dalga akımının öncülerinden biri olarak değerlendirilen Paralel Yaşamlar’dan sonra beş kısa belgesel yaptı. Bunların ardından gelen ilk başyapıtı 5’ten 7’ye Cléo Cannes Film Festivali Altın Palmiye adayı oldu. Simone de Beauvoir’ın kürtaj hakkı için yazdığı manifestoya imza atan 343 kadından biri olarak feminist harekette etkin olarak yer alan Varda’nın 1975 yapımı Kadınların Cevabı: Bizim Bedenimiz, Bizim Cinsiyetimiz adlı belgeseli apayrı bir önem taşıyor.     

91 yıldır “hayatta olan ve merak eden”, 65 yıldır sinema yapan Agnès Varda’nın programda izleyiciyle buluşacak filmleri arasında 1990’lı yıllarda, kaybettiği eşi, ünlü yönetmen Jacques Demy’e adadığı belgeseller de yer alıyor. 2000’li yıllarda Toplayıcılar, iki yıl sonraki devam filmi Toplayıcılar...İki Yıl Sonra, Agnès’in Plajları, fotoğraf ve yerleştirme sanatçısı JR ile birlikte yaptığı Mekânlar ve Yüzler (Visages, Villages, 2017) bulunuyor.  Agnès Varda Sineması üzerine bir söyleşi  Program kapsamında Varda’nın sineması üzerine bir şöyleşi de gerçekleşiyor. Varda’nın 30 yıllık çalışma arkadaşı Didier Rouget’in konuk olarak katılacağı ve moderatörlüğünü Müge Turan ve Alin Taşçıyan’ın üstlendiği söyleşi 7 Mart Perşembe saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde izlenebilir.   

İki hafta önce Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapan Agnes, Varda'yıAnlatıyor da sinema programında 23 Mart günü izleyiciyle buluşuyor.