Aldıkları Puanlar Filmlerin Gişelerini Etkilemiyor


Yapılan yeni bir çalışmada ortaya çıkan sonuçlara göre, en önemli sinema puanlama sitelerinden olan Rotten Tomatoes’da verilen puanlar filmlerin gişe gelirlerini etkilemiyor.

Önemli bir eğlence teknolojileri şirketinin Data ve Analiz Yöneticisi Yves Bergquist tarafından 2000 yılından günümüze kadar Hollywood filmlerinin ele alındığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı:

“Rotten Tomatoes skorları hiçbir zaman gişe performansı konusunda çok büyük bir rol oynamadı. Ne pozitif ne de negatif anlamda.”

Araştırmada ayrıca tüm 2017 yılı ve 2017 yazı ayrı ayrı ele alındı ve aynı sonuç bu daraltılmış süreçlerde de doğrulandı.

Büyük bütçeli yapımlara bakıldığında Bergquist’in çalışmasına göre eleştirmenler filmlere toplamda sadece 300 milyon $ ekstra gişe yaptırabildiği ortaya çıkarıldı. Ayrıca sitede eleştirmenler ile hayranların verdikleri notlar arasında pek fazla farkın olmadığı da ortaya çıkarıldı.

“Araştırma gösteriyor ki kamuoyu da sinema konusunda uzman hale geldi. Onlar da artık kötü bir filmi ayırt edebiliyorlar.”

Sitede oldukça düşük bir not almış olan Batwatch filmi 69 milyon $ bütçe ile yapılmış ve 177 milyon $ gişe geliri elde etmişken, bir başka örnek The Emoji Movie ise 50 milyon $ bütçesine karşın 171 milyon $ gelir elde etmeyi başarabilmişti.