Altı günde belgesellerle devr-i alem


Bu sene 15'inci yaşını kutlayan Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, 24 Haziran Cuma akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda tamamı kadınlardan oluşan Peradi Ensemble konseri ve Cem Kaya'nın yönettiği müzik belgeseli “Aşk, Mark ve Ölüm”ün gösterimiyle açılacak. Türkiye'den Almanya'ya işçi olarak giden göçmenlerin ilk günden bugüne ürettiği 'gurbetçi' müzikleri konu alan film geçtiğimiz aylarda Berlinale'de büyük beğeni toplayarak Seyirci Ödülü'nü kazanmıştı.

Almanya'nın konuk ülke olduğu bu seneki festivalde, aralarında yine Berlinale'den Seyirci Ödülü sahibi “Bay Bachmann ve Sınıfı”, bu sene ikisi de prömiyerini Berlinale'de yapan “Bettina” ve “Genderation” dahil olmak üzere Almanya'dan sekiz belgesel yer alıyor.

Documentarist 15. İstanbul Belgesel Günleri'nin üç yönetmene odaklanan yeni bölümü 3x3 bu sene Magnus Gertten, Aliona van der Horst ve Monika Treut'a ayrılırken, öne çıkan diğer bölümler şöyle: Arşiv Belgeselleri, Büyüme ve Ebeveynlik Hikayeleri, Yok Oluş İsyanı, Canlandırma Belgeseller, LGBTİ+ Hakları, Müzik ve Dans Belgeselleri... Festival programında Türkiye'den belgesellere ise her zamanki gibi Türkiye Panorama başlığı altında geniş yer ayrılıyor.

Documentarist 15. İstanbul Belgesel Günleri için İstanbul'a gelecek konuklar ise şu isimlerden oluşuyor: Romanya'dan yönetmen Andrei Dascalescu, İsveç'ten yönetmen Magnus Gertten, Hollandalı belgeselci Aliona van der Horst, Ukrayna'dan film eleştirmeni Natalia Moussienko, İsviçre'den film eleştirmeni Teresa Vena, Almanya'dan Avrupa Belgesel Birliği (DAE) kurucusu Brigid O'Shea, Hollanda'dan IDFA Marketler Yöneticisi Selin Murat, ABD'li belgesel programcı ve yapımcısı Karen Cirillo, Almanya'da düzenlenen goEast Film Festivali direktörü Heleen Gerritsen, Fransa'dan yönetmen Nadia Bouferkas, Çek Cumhuriyeti'ndan animasyon eğitmenleri Tomaş Doruşka ve A. Nazlı Kaya...

Documentarist 15. İstanbul Belgesel Günleri, bu sene Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı, Hollanda Kraliyeti, Goethe Enstitüsü, German Films, Fransa, İsviçre ve İsveç Başkonsoloslukları, Dimitrie Cantemir Kültür Merkezi, Litvanya Elçiliği, Anadolu Kültür, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Müze Gazhane'nin katkıları, FKM, Yapı Kredi Kültür Sanat, Postane, Aynalı Geçit'in mekân desteği ve pek çok kurumun işbirliği ile gerçekleşiyor. Fransız Kültür Merkezi ve Cine Majestic'teki gösterimler mekan girişlerinde temin edilecek biletlerle 15 TL'ye; Aynalı Geçit ve Gazhane'deki gösterimler ile tüm yan etkinlikler ise ücretsiz izlenebilir.

Festivalin JvdK Yeni Yetenek Ödülü ve FIPRESCI Eleştirmenler Ödülü'nün açıklanacağı kapanış töreni 30 Haziran akşamı Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Detaylı program için: www.documentarist.org