Analiz: The Rise of Skywalker Fragmanında ne gördük?


13 Nisan 2019'da yapılan panelde Daisy Ridley’in onayladığı üzere fragmanda ilk önce Obi-Wan tarafından Luke Skywalker’a verilmiş olan Anakin Skywalker’ın ışın kılıcını görüyorüz. Bunu takip eden sahnede ise Kylo Ren’in yaşadığı karakter krizinin en büyük imgelerinden biri olan maskesi tamir edilir halde karşımıza çıkıyor. Bu tamirin bıraktığı hasarlar ise Kylo’nun karakterindeki henüz kapayamadığı çatlaklar benzetmesi olduğu yorumu yapılabilir.

Star Wars’un başarısının büyük bir kısmı da ürün satışlarına dayanıyor. Bu kapsamda BB-8’e yeni bir arkadaş geldiğini görüyoruz. D-O isimli bu droid de yuvarlak bir tekerler ve kafadan meydana gelmekte.

Ve güzel haber. Lando sarı-siyah tişörtüyle Millenium Falcon’un güvertesine geri dönüyor. Kendisini oldukça heyecanla ikonik uzay gemisini tam yol ileri sürerken görüyoruz.

Akabinde ise gördüğümüz madalyon serinin vizyon sırasına göre ilk filminden kalma bir cesaret madalyonu. Bu madalyon Episode IV’de kahramanlıkları sebebiyle Luke Skywalker ve Han Solo’ya verilen madalyonun ta kendisi.

Bu filmde talihsiz biçimde kaybetmiş olduğumuz Carrie Fisher’ın halihazırda çekilmiş olan görüntülerinin herhangi bir CGI desteğine başvurulmadan kullanılacağını biliyorduk. Fakat bilmediğimiz nokta ise bu durumun hikayeyi ne kadar etkileyecek olduğu. Fragmandaki bir sahnede Leia ve Rey arasında duygusal bir sarılma sahnesi yer alıyor. Bu sahnenin bir sürprize gebe olup olmadığını ise muhtemelen ancak sinemada öğrenebileceğiz.

“Bu macera tüm ekip bir arada olacak.” Bu söz yönetmen Abrams’ın bizzat kendisi tarafından söylenmişti. Fragmanda da Rey, Finn, Poe, Rose, C-3PO, D-O ve Chewbacca bir aradalar. Peki nereye bakıyorlar? Merakla bekliyoruz. Sorulabilecek daha önemli bir soru ise R2-D2 nerede?

Death Star enkazının gizlediği bir sır mı var? Sıradaki sahnenin aklımıza getirdiği ilk konu bu oldu. Bu filmde muhtemelen bu enkazda bazı önemli gelişmeler yaşanacak. Bildiğimiz iki tane Death Star var bunlardan ilki A New Hope’da yok edilen ve diğeri ise Return of The Jedi’da yer alan. Bunlardan hangisi olduğu konusu da olayların gelişeceği yönde önemli bir nokta olacaktır.

Ve fragmanın asıl büyük bombası. Oldukça tanıdık bir kahkaha. Belkide sinema tarihinin en ikonik kötü karakter kahkahası. Evet. Fragmanın sonunda Palpatine’in meşhur kahkahasını duyuyoruz. Resmen bir facia olan The Last Jedi’dan sonra tükenen heyecanımızı, hatta henüz hala Solo filmini izlememiş olanlarımızın birçoğunu bir nebze bile olsun yeniden heyecanlandıran bir ses oldu fragmanın sonundaki. Acaba Palpatine ölmedi mi? Acaba bir şekilde “Force Ghost” olarak geri mi döndü?  Hikayenin sonunda yine nasıl önemli bir rol aldı? Bunların hepsini önümüzdeki Aralık ayında filmi izlediğimizde öğreneceğiz.