Aslıhan Saraçoğlu Bağlar Kökler ve Tutkular Filmi Röportajı


Bağlar Kökler ve Tutkular 

Yönetmen Sunay Terzioğlu’nun teklifiyle psikolojik yönü kuvvetli filmlere imza atmak için Psikoterapist Timur Harzadin yapımcı olarak sinema sektörüne giriş yapıyor. 

Davranış Bilimleri Uzmanı ve Yazar Aşkım Kapışmak, bana kendisini hocam diye tanıttığı Timur Bey ile ilk tanışmamızda bu bilgiyi öğrendim ve tabii ki BidoluSinema.com ekibi olarak bu özel projeyi ilk duyuranlardan olmak için güzel bir röportaj ayarlaması yaptık.

Timur bey yoğun programından bizlere vakit ayırdığında da, Kanyon AVM’de yer alan Beyaz Fırın’da buluşup bol kahve ve tatlı eşliğinde samimi bir söyleşiye imza attık.

Şimdi gelin isterseniz bu hikayeyi kendisi bizlere anlatsın.

-Bu filmin projesi ilk olarak ne zaman ortaya çıktı 

Mavi Bisiklet filmi ile tanınan başarılı yönetmen Ümit Köreken'den yaklaşık üç yıl önce bana bir filme danışmanlık önerisi geldi. Bir Umut ismindeki bu filme psikolojik olarak danışmanlık önerildi. Şimdiye kadar danışanlarımla hep psikoterapi yaptığım için bu film projesinde yer almak benim içinde yeni ve farklı bir deneyim olacaktı. Böylelikle ilk kez bir film projesinde mesleğimi yapmaya başladım. Mesela yönetmen Ümit bey bana depresyonda bir annenin beden dili nasıl olmalı, yüz  mimikleri bakışları ve tavırlarını sordukça onlara örneklerle açıklama yaptım. Senaryo üzerine iki ay boyunca yönetmenle beraber çalıştık. Bu sayede filmdeki karakterler çok daha gerçekçi yazıldı. Sonrasında filmin setinde de bulundum ve çekimlerde oyunculara da canlandırdıkları role girmeleri konusunda bir nevi oyuncu koçu gibi katkılarım oldu. İşte bu film çalışmaları tüm hızıyla devam ederken sette de yardımcı yönetmen Sunay Terzioğlu ile tanışmış oldum. Projeden bir yıl sonra Sunay Terzioğlu beni aradı ve Bir Umut filminde yaptıklarımdan çok etkilendiğinden bahsetti. Böylelikle kendi çekeceği yeni filmi için benimle yeniden çalışmak istediğini söyledi. Ayrıca bu sefer film için hem yapımcı olarak hem de senaryo açısından katkıda bulunmamı da istedi. Bu süreçte yönetmen Sunay Terzioğlu Merzifon’da Soğuk Cüzdan filminin çekimlerini tamamlamak üzereydi. Biz de ortak projemiz için bu yaz bir araya gelmeyi planladık. Daha sonra  bol ödüllü Okul Traşı filminin yönetmeni ve senaristi Ferit Karahan ile bir araya geldik ve kendisi de filmimizin senaryosuna imza atan kişi oldu. Biz bu film projesi için yola çıktığımız zaman filmin hikayesinden yol alarak ismini çiçekçi kız yapmayı düşünmüştük fakat sonrasında Bağlar Kökler ve Tutkular isminde hem fikir olduk.

-Yapımcısı olarak çekilecek bu filmle ilgili düşünceleriniz neler?

Biz bu filmle festivallere katılıp ödül almak istiyoruz. Bizim burada esas noktamız izleyen kişi de bir duygu yaratmak ve insanları kendi içine döndürerek Psikolojik olarak bir şeyler fark ettirmek.

-Filmin konusu nedir?

Filmin konusu mültecilerle ilgili. Göç mültecilik bütün dünyanın sorunu aslında. Meksika’dan Amerika’ya insanlar geçmeye çalışıyor. Afrika’dan botlarla Avrupa’ya geçmeye çalışanlar, Suriye’den Afganistan’dan bizim ülkemize gelenler... Kısaca bütün dünyada çok yönlü bir göç  hareketi var. Ama bu göç mevzusunu seyirciye taraf tutmadan anlatmayı planlıyoruz. Biz göçmenler iyidir ya da göçmenler kötüdür fikrini empoze etmek yerine dünyadaki bu gerçeği gözler önüne sermek istedik. böylelikle filmi seyredecek izleyiciler de bunun kendilerine ne hissettirdiğine odaklanmalarını istiyoruz. Şimdiye kadar hep yaşam alanlarımıza aniden dahil olan göçmenlerin varlığı en çok tartışılan konulardan biri oldu. Biz bazı insanların halen farkında olmadığı göçle ilgili  pek değinilmeyen bir noktayı ön plana çıkartmak istiyoruz. Bu da her ne kadar düşük bir ihtimal bile olsa belki bir gün bizim de yaşadığımız toprakları terk edip başka ülkelere göç  etme ihtimalimizin olması!

-Yönetmen senarist ve oyuncular nasıl bir oraya geldi?

Şu an İzmir’de tüm hazırlıklar devam ediyor. Toplamda dört hafta içerisinde çekimleri tamamlamayı planlıyoruz. Büyük bir kısmı İzmir’de geçecek bu hikayede çok kısa bir İstanbul sahnemizde olacak. Oyuncularımız belirlendi provalar başladı. Filmimizin gerçeğe daha  yakın olması bizim için önemliydi. Bir çok sahnede Arapça konuşulacağı için hem Suriyeli ve hem de Türk oyuncularla anlaşmaya özen gösterdik.


Şimdi de Bağlar Kökler ve Tutkular filminin yönetmeni Sunay Terzioğlu’na sorularımızı soralım.

- Bu filmin projesi ilk olarak ne zaman ortaya çıktı?

Bu filmin yolculuğu 6 ay öncesine uzanıyor. Timur Harzadin ile göç ve göçün insanlar üzerindeki etkisine odaklanan bir film yapma motivasyonunda başlıyor.

- Yapımcı Timur Harzadin ile nasıl bir araya geldiniz?

Timur Harzadin ile psikoloji danışmanı olarak görev aldığı bir festival filminde tanıştık. Sinema ve insan konusunda fikirleri çok değerli ve geliştirici sonrasında film üretimi üzerine yolumuz tekrar kesişti. Bağlar Kökler ve Tutkular filminde yapımcı ve yönetmen olarak yolculuğumuz sürüyor.

- Filmin konusu nedir?

Film bir bot kazasında yolları kesişen Suriyeli bir kız  Hazel, hapisten yeni çıkmış Hamza ve Afgan çoban Khaled’in yalın bir şekilde yaşamını anlatan 3 hikaye olarak ilerliyor.

- Bağlar, Kökler ve Tutkular filmini sizin İçin özel kılan nedir?

Ben de bir Bulgaristan göçmeni olarak göçmen olmanın ne demek olduğunu somut olarak biliyorum ve sinema seyircisine bunu yalın bir şekilde aktarmak istiyorum. Bir taraf olmadan insana odaklanan hikayeler anlatmak benim sinema yapmamdaki temel motivasyon bu film buna çok denk geliyor.

- Filmin ekibinde kimler yer alıyor ve çekim takvimi nasıl ilerleyecek?

Senaristimiz Ferit Karahan

Uygulayıcı yapımcı Kemal Genel

Yardımcı yönetmen Cengiz Buğra Çakallık

Görüntü yönetmenimiz Ssrdar Özdemir

Ses Cansın Ruta

Sanat yönetmeni Nanaz Bahran

Kostüm Gülşah Yüksel

Filmi izmir sinema ofisi işbirliği ile yapıyoruz. 

Filmin Yapım ortakları :

Denge 

Reji Corp.

İzmir sinema ofisi 

4 Hafta boyunca sürmesini planladığımız çekimlerimiz 6 Ekim itibarıyla İzmir’de başlıyor.


Hem Timur Harzadin hem de Sunay Terzioğlu'na verdikleri bilgiler için teşekkür ediyoruz. BidoluSinema.com ekibi olarak bizler de Bağlar Kökler ve Tutkular filminin tüm ekibine sette kolaylıklar ve başarılar diliyoruz.