Aslıhan Saraçoğlu ''Ulan Salih'' Filminin Ekibiyle Konuştu


İstanbul’da yağıp yağmama konusunda karar veremeyen bir havada daha önce hiç görmediğimiz Atatürk Sanayi Sitesi’nin Pazar yalnızlığı içinde birden karşımıza o çıkıyor. Filmin oyuncularından sayabileceğimiz Çekici!

Ulan Salih filminin Riva’da yapılan çekimlerine yetişemeyince Reklam ve Dijital Medya Ajansı Yönetmeni Vakkas Aygül bizi bu kez filmin afişi için tüm ekibin buluştuğu fotoğraf çekimine davet etmişti. Burada yer alan stüdyolarda yapılacağını sandığımız çekimler, filmin hikayesine uygun bir şekilde bir tamirhanenin önünde açık havada yapılacakmış. Çekici de o yüzden tüm heybeti ile yolun ortasında bekliyor.

Vakkas bey bizi ekip ile tanıştırıyor. Filmin çekimlerinin 1 ay önce bitmesiyle ayrılan ekip, yeniden buluşunca samimi bir havada anıları yeniden yad ediyor, birbirlerine takılıyor.

Bu arada filmin tüm fotoğraf çekimleri ve backstage videolar Vakkas Aygül yönetmenliğinde ve Fresh Models magazin ekibinin değerli üyeleri ile birlikte düzenlendi. Böyle Hollywood tarzı çekimler ile Ulan Salih Filmi Türk sinemasında yapılmayan bir dijital akışta gerçekleştirilmesine de öncü olmuş oldu..

Hava biraz atıştırmaya başlayınca, fotoğraflara biraz ara veriliyor ve biz de hiç beklemeden oyuncular İnan Ulaş Torun, Eslem Akar, Levent Sülün, Aleyna Dalveren, Buğra Ağalday, Ahmet Dursun, Metin Keçeci, Tülay Bulut ve yönetmen Bülent Terzioğlu ile söyleşimize başlıyoruz.


Levent Sülün (Berber Hasan Dayı)

Bu projeye nasıl dâhil oldunuz? 

İnan Ulaş Torun (İUT) Ortak yapımcılardan Kenan Parlak yakın arkadaşım, yapımcı Salih beye beni öneriyor ve projeye bu şekilde dâhil oldum. Senaryoyu gönderdiler, okuyunca çok sevdim gerçekten, çok eğlenceliydi. Salih ile Aysel’in hikayesi bu ama normalde zorlukların üstünden erkekler gelir filmlerde, ama bu filmde tam tersi bir kadın karakterin yani Aysel’in tüm olayları yönlendirmesi çok etkiledi beni. 

Eslem Akar (EA) İnanılmaz hızlı bir süreç oldu. 2 gün gibi bir sürede senaryoyu okuyup, ben bu işte olmak istiyorum dedim. İnan Ulaş Torun projeden bahsetti. Çok farklı bir hikâye olması benim bu proje olmamda etkili oldu. Bülent hoca da sağ olsun çok iyi anlattı rolü, ben de bu şekilde dahil oldum.

Levent Sülün (LS) Yönetmen Bülent Terzioğlu'un teklifi ile bu süreç başladı. Projeyi anlatınca "Senin olduğun her yerde ben de varım" diyerek kadroya dahil oldum. 

Aleyna Dalveren (AL DA) Ben de Bülent hocamın sayesinde bu projede yer aldım. Çok da mutluyum içinde olmaktan. 

Buğra Ağalday (BA) Sevgili Bülent Terzioğlu ile beraber Pilav Üstü Aşk filminde daha önce çalışma şansım olmuştu, proje yazıldıktan sonra aklına geliyorum ve bu rolün bana göre yazıldığını söyleyip beni ekibe dahil etti. 

Buğra Ağalday (Yıldlray)

Ahmet Dursun (AD) Bülent hoca ile Olay Mahali filminde birlikte çalışmıştık. Ulan Salih filmindeki Sezgin karakteri için uygun görmüş, teklifi gelince hemen çalışmaya başladık.

Metin Keçeci (MK) Hayatın içinde birçok ortak hikâye ile karşılaşıyoruz. Bazen biz hikâyeyi bir tarafa taşırken, bazen de hikâyeler bizi bir yere götürüyor. Yapımcı Kenan Parlak sayesinde filme dahil oldum. Bu filmin çalışmaları ile ilgili teklif geldiği zaman yapımcı Salih Aksu, gerçek yaşamdan alıntı olduğunu söyledi. Ben de bu hikâyenin ortak olduğunu, ben bunu Hakkâri’de yaşadıysam başka birinin de başka bir yerde yaşadığını aktardım. Ben de bu yüzden projede olmak istedim. 

Tülay Bulut (TB) Yıllar önce tanıştığım Kenan beyden geldi teklif, projeyi okudum ve çok eğlendim, okurken eğleniyorsam çekimler sırasında da eğleneceğimi düşündüm. Öyle de oldu. Çekimler süresince çok eğlendik, çok iyi anlaştık birbirimiz ile.


Çekimler nasıl geçti? Çekimler sırasında yaşadığınız komik anlar var mıydı? 

İUT: Yönetmenimiz Bülent Terzioğlu istediğimizi yapmak konusunda –karakterden çıkmamak ve senaryoya bağlı kalmak kaydıyla- bizi özgür bıraktı. O yüzden çok eğlendik. Ama aksilikler de oldu. Çalıştığımız çekici ile sorunlar yaşadık. Tüm setimiz onunlaydı, o araba hepimizden fazla başroldü ve de nazlıydı. Her gün bir yeri bozuluyordu, biz de çekimler boyunca arabaya uydurduk kendimizi. Onun haricinde her şey çok eğlenceliydi. 

EA: Bence çok güzel bir setti, her sahnede gerçekten çok eğlendim ve güldüm. Sadece bir sahnede çok korktum. Bir kaza sahnemiz var, çekimlerde gerçekten gerildim. Çok gerçekçi bir sahne oldu. Onun dışında her şey çok güzeldi. 

LS: Olmaz mı? Kullandığımız çekici, dışarıda çalışıyor ama sette bir anda duruyordu. İlk başlarda sinir harbi gibi geçiyordu. Maslak'tan kalkıp gelen araba, çekim başlayınca bir anda çalışmamaya karar veriyordu. Yaşadığımız en komik olay buydu diyebilirim. 

AL DA: Tüm sahnelerin çekimi benim için unutulmazdı. Çok eğlenceli ve keyifliydi. Severek yapınca işinizi keyifli geçmemesi imkansız. 

BA: İnanılmaz güzel bir setin içinde bu filmi çekme şansı bulduk. Oyuncu ve set arkasındaki arkadaşlarım sürekli güler yüzlüydü. Bu pozitif enerji de yaptığımız işe yansıdı. Çok güldük. Çok keyifli bir set ortamı vardı ve çok hızlı geçti çekimler. Keşke bitmese biraz daha devam etse dedik. Birbirimizden ayrılırken hüzünlendik. 

AD: Sette habire yemek yediğim için sette çok dalga geçtiler. Yemek aralarında dördüncü beşinci tabağı yedin falan diye bana takıldılar. Ayrıca ben de sette hep  gırgır şamata, yaptığım espriler ile insanları çok güldürdüm.

Ahmet Dursun (Sezgin)

TB: Olumsuz bir olay yaşamadık, zaten öyle bir çekim yapıyorduk ki, yönetmenimiz bitti dediğinde, sahnenin nasıl çekildiğini bile anlamıyorduk. Çok hızlı bir şekilde, çok kolay çektik. Herkesin içine sindi. Şimdi seyirciyi bekliyoruz izlemeye…

Tülay Bulut (Berna)

Film hakkında fazla sürpriz bilgi vermeden oynadığınız karakteri anlatabilir misiniz? Size yakın gelen, sizinle alakası olmayan yönleri var mıydı?

İUT: Bu filmde Salih karakteriyle bana yakın gelen şeyler var, mesela kadınlara çabuk inanmam. Uzak olan da sanırım onun kadar aptal olmamam...

EA: Aysel aslında çok garip bir kadın. Çok fazla detay vermek istemiyorum ama Salih’in başına büyük dertler açan bir karakter. Sadece Salih’e zararı var. Özünde iyi biri, deli dolu ama Salih ile bir türlü kopamıyorlar ve Salih’in başı Aysel yüzünden devamlı derde giriyor. İzleyicinin de Aysel’i değerlendirirken, onu kötü bir kişi olarak görmeyeceklerini düşünüyorum. Aysel’inde kendince haklı nedenleri var bence yaptıkları için…

Aysel’in bana yakın hiçbir yeri yoktu, o yüzden oyunculuk yönümü daha fazla ön plana çıkardım. Aysel’in kafasında aynı anda bin tane tilki dönebiliyor, o yüzden hiçbir ortak yönümüz yok. Ama gerçekten Salih’i sevdiğini düşünüyorum. Bunu da farklı bir tarzda gösteriyor. 

Eslem Akar (Aysel)

LS: Ben Ulaş'ın dayısını oynuyorum. Biraz tatlı su kurnazı, kısa yoldan köşeyi dönmek isteyen bir adam. Ama kötü biri değil. Sabah uyanınca Allah'ım bugün zengin olmak istiyorum diye dua eden bir adam. 

Spoiler vermeden bu kadar anlatabilirim. 

AL DA: Ayşegül karakterini oynuyorum. Tamamiyle toparlayıcı bir kişi, kocası Yıldıray ondan çok korkuyor. Abisi Salih’in de bir an önce evlenmesini isteyen evin kızı rolündeydim.   

Ayşegül karakteri bana çok yakın geldi. Ben de ona benziyorum. Bu yüzden canlandırırken çok da zorlanmadım. Rol yakıştı bana.  

BA: Canlandırdığım karakter Yıldıray, yani Salih’in kız kardeşinin eşi. Salih’i çok seven bir karakter, kendi öz abisi gibi hatta bir baba figürü gibi görüyor. Onun için her şeyi yapabilir, zaten tamirhanede birlikte çalışıyorlar. Salih’in tüm aşklarından haberdar, birazcık şapşal bir karakter, kırıyor döküyor sarsıyor ama Salih’in başına bir şey gelirse de ilk o koşuyor yardıma… Salih de onu ne kadar sevmese gözükse de onu içten içe çok seviyor. Çok eğlenceli bir karakter olduğunu düşünüyorum.

AD: Filmde Sezgin karakterini canlandırıyorum. Salih’in yanında çalışan saf temiz bir karakter.

MK: Ben de Berna’nın kocası Mustafa rolündeyim. Karı koca tarihi eser kaçakçısı rolündeyiz. Çok eğlendim. Sevdim ve hoşuma gitti. Özellikle Tülay Bulut’un oyunculuğundan çok keyif aldım ve ben de karşılıklı sahnelerimizde dedim ki şahane oldu. 

TB: Filmde Berna karakterini oynuyorum. Tarihi eser kaçakçısı, aksiyon dolu sahnelerim var, sahneleri çekerken aksiyonu birebir yaşadım. Kaza sahnesinde milim fark ile kazayı atlattım. Film gerçek olabilirdi yani.


Şimdiye kadar birçok dizi film projesinde yer aldınız. Ulan Salih'i sizin için özel kılan ne oldu? 

LS: Benim için özel kılan kısmı sevdiğim birçok insan ile beraber çalıştım. Bazı setler vardır, ayağınız gitmek istemez, bir an önce bitsin istersiniz. Bu sette tam tersi oldu. Sürekli şöyle şeyler söyledik. İlk haftayı devirmişiz, ikinci haftadayız, zaman ne çabuk geçti gibi. Bizim için set çat diye başlayıp çat diye bitti. Ama hep gırgır şamata şeklinde oldu. Tabii ki bu işin mimarı yönetmenimiz Bülent abi aslında. 

MK: Senaryoyu okudukça akıcılığını, samimiyetini çok beğendik. Bazı senaryolar gelir düzeltmek zorunda kalırsınız ya da kendinizin oynayacağı sahneleri bir şekilde düzeltiyorsunuz. Ben de içinde yer aldığım projelerde bazı düzeltmeler eklemeler yaptım. Çünkü bu benim mesleğim. Üstüne koyarak ilerlemem gerekli çünkü biz sihirli kutunun içindeki karakterlerdeniz. 

AL DA: Set ortamının çok keyifli olması ve bir aile gibi olmamız ve çok samimi bir ortam olması diyebiliriz. 

Aleyna Dalveren (Ayşegül)

AD: Öncelikle Bülent hocam var, kendisini baba gibi severim. Beraber çalıştığımız isimler ve oyuncu kadrosu ile de benim için özel bir film oldu.

TB: Çok güzel bir film, dünyanın yaşadığı bu süreçte artık gerçekten gülmeye ihtiyacımız var, ben de bu aksiyon komedide yer aldığım için çok mutluyum. 

Son olarak film vizyona girince izlemek isteyenlere ve Bidolusinema.com takipçilerine neler söylemek istersiniz?

İUT: Ülkemizde yaklaşık 2 senelik bir pandemi süreci yaşandı. Her meslek grubunda olduğu gibi sinema sektörü de, tüm paydaşlarıyla çok kötü günlerden geçti. Belki de sinemanın, bir sanat dalının, değişimine ve dönüşümüne tanıklık ediyoruz. Pandemi sonrası AVM’ler doluyken sinema salonları boştu. Belki dijital platformlarda çok fazla şey izledikleri için, belki de sinema alışkanlıkları değiştiği için… Biz sektörün emekçileri olarak seyirciler bize sadece yalın bir destek vermesin, yetenek ve nitelik arasın istiyoruz. Bu da böyle bir proje. Bu tip projeleri de sadece bizim emeğimiz için değil, sinema sektörünün ayakta kalması için desteklemeliler bence. Ön yargı ile bakmasınlar, sıradan bir komedi filmi değil, gerçekten nitelikli bir iş oldu Ulan Salih…  

İnan Ulaş Torun (Salih)

EA: Filmi izledikleri zaman bizi çok seveceklerini düşünüyorum, inşallah devamı da gelecek, bizi yalnız bırakmasınlar.

LS: Canımızın sıkkın olduğu şu dönemde bizi izleyenlerin gerçekten gülmesini istiyorum. Eğer güldürebilirsek ne mutlu bize

AL DA: Enerjimiz filme de yansıdı. Çok keyifli bir şekilde çalıştık ve bunu da filmimize yansıttık. Çok güzel ve çok eğlenceli bir film geliyor. İyi seyirler diliyorum.  

BA: Kesinlikle filmi izlemelerini öneriyorum. Tüm aile birlikte izlemeye gidebilirler, çok keyif alacakları bir film yapmaya çalıştık. Umarım izleyiciler filmi izlerken, bizim çekerken aldığımız keyfi alırlar…

TB: 7’den 70’e herkesin gönül rahatlığı ile izleyebileceği bir film oldu. Herkesi sinema salonlarına bekliyoruz.

MK: Sinemaya aileleri ile gelecek olan herkes, tüm karakterleri çok sevecekler. Özellikle de Mustafa ve Berna karakterlerini…

Metin Keçeci (Mustafa)

YÖNETMEN BÜLENT TERZİOĞLU

Tüm oyuncular ile konuştuk, hepsi bu projeye sizin sayenizde dahil olduklarını ve çalışırken inanılmaz keyif aldıklarını söylüyorlar. Biz de bu projeyi nasıl ortaya çıkardınız onu sormak istiyoruz öncelikle size

Öncelikle tüm oyunculara teşekkür ederim, ekibi kurarken her karakteri yerleştirebilmek için biraz uğraştık, sonuçta çok güzel bir ekip oldu. Ön hazırlığı biraz uzun sürdü. Çok iyi bir cast oluşturduk ama çok zamanımızı aldı. Keyifli bir çalışma oldu, güzel bir işti.

Ne kadar sürdü çekimler?

Ön hazırlığı 1,5 ay, çekimler de 3 hafta sürdü. Şu anda kurgusu da bitmek üzere, müzik bekliyoruz.

Filmi çekerken duygusal olarak sizi en çok etkileyen sahneler neler oldu?

Filmde birçok sahne var, gerçek bir hayat hikâyesinden geçişler var, çekimler çok keyifli idi, bizi araba üzdü maalesef, bir hafta boyunca her gün test ettiğimiz araba, mekana gelene kadar çalışıyor, kayıt dediğimizde ise maalesef çalışmıyordu. Direksiyon kutusu bozuluyor, hidrolik akıtıyor, şanzımana bir şeyler oluyor. Yani arabanın yorması haricinde çok keyifli bir işti. 

Çekimler sırasında zorlandığınız bir sahne oldu mu ?

Yok yok çok keyifliydi, hiçbir sıkıntımız olmadı. Bir tek mahallede bir hafta çalışacaktık, maalesef ilk iş gününden sonra, çekim yaptığımız mekânın yanında biri vefat etti, bu üzücü durum yüzünden çekimleri kaydırmak zorunda kaldık, o bizi biraz zorladı. 

Ulan Salih’in devamı gelecek mi?

Devamı çok açık, eğer devamı gelirse aksiyonu çok daha artacak. İlk film durum komedisiydi, devamı olursa Aksiyon Komedi’ye dönecek. 

Peki film vizyona girdiği zaman, izleyicilere ve BidoluSinema.com takipçilerine neler söylemek istersiniz?

Çok keyifli bir film oldu, izlenebilir, komedisi yüksek bir yol hikâyesi Ulan Salih. Tarih henüz belirlenmedi, pandemi sonrası bir çok yapım vizyon için gün sayıyor. Biz de dağıtım firması ile birlikte uygun bir tarih belirlemeye çalışıyoruz. 


Yönetmen Bülent Terzioğlu

Ve hava düzeldi, güneş binaların ardında kayboldu. Tüm ekip çekici ile beraber. Bülent Terzioğlu fotoğraf çekimlerini de yönetiyor. Tüm kadro filmdeki aksesuarlar, kıyafetler ve makyajları ile kamera karşısındalar bir kez daha. Çekimler bitiyor ve onlar yeni proje için ayrılırlarken birbirlerinden, biz de vizyon için gün saymaya başlıyoruz. Ulan Salih filmi çok yakında sinemalarda olacak...


Bu keyifli röportajı gerçekleştirmemize vesile olan ve bu güzel fotoğrafları çeken başta Vakkas Aygül olmak üzere oyuncular İnan Ulaş Torun, Eslem Akar, Levent Sülün, Aleyna Dalveren, Buğra Ağalday, Ahmet Dursun, Metin Keçeci, Tülay Bulut ve yönetmen Bülent Terzioğlu'na özel teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Röportaj: Aslıhan Saraçoğlu

Hazırlayan: Yüksel Alemdar

Fotoğraflar: Vakkas Aygül