Danny DeVito Dedective Pikachu’nun Sesi Olarak DenenmişLegendary’nin The Pokemon Company ile ortaklık kurduğunu ilk duyurduğunda ve canlı aksiyon bir film adaptasyonu yapacaklarını öğrendiğimizde internet toplumundan tek bir ses yükselmişti. Sevimli elektrikli hamsterı Danny DeVito’nın seslendirmesi.

2016 yılında ünlü oyuncu verdiği bir demeçte, Pokemon’un ne olduğunu bilmediğini söylemişti. Ve fakat bu hayranların bu arzusunu söndürmeye yetmedi. Hatta bazı yetenekli takipçiler, ünlü oyuncunun daha önceki çalışmalarından seslerini kullanarak kendi fragmanlarını dahi çıkardılar ve bu çalışmaların yapımcıları etkilemesini umdular. Hatta Change.org’da toplanan 51,144 imza da hayranların ümitsiz çabalarından bir diğeriydi. Bu yaşananlar sinema tarihinde kamuoyunun bir oyuncunun bir role seçilmesi ile alakalı en büyük çabalarından biri olarak yer aldı.

Tüm bu yaşananlar sonucunda işler DeVito hayranlarının istediği gibi gitmedi. Fakat Nerdist sitesinin yapmış olduğu bir keşfe göre yapımcılar bu opsiyonu aslında değerlendirmişler. Dedective Pikachu’nun yapıldığı Londra’daki Shepperton Studios’da filmin görsel efektler yapımcısı Greg Baxter ile konuşan Nerdist editörleri filmin yapım süreci hakkında ilginç bilgiler edindiler:

“Karakterin nasıl bir şey olacağını biliyorduk. Tahmin edersiniz ki nasıl göründüğü, boyutlar, şekli ve hatta bazı basit hareketleri. Fakat sonrasında farklı aktörlere baktığımızda onların Pikachu’yu nasıl canlandıracağını tahmin etmeye çalıştık. Sonunda ise büyülü bir şey yaşandı ve rol için Ryan Reynolds’u seçtik.”

Baxter, sözlerine şöyle devam etti:

“Beklentileriniz dahilinde sadece komik olması üzerine düşünmedik. Çünkü onun konuşma ve rol yapma tarzı devasa bir bütün gibi. Sürekli konuşuyor ve beraberinde bir sürü şakalar uçuşuyor. Bu küçük, tatlı, küçük şeyin bu tür dangalakça ve sarkastik bir mizah anlayışına sahip olması, açıkçası hepsi animasyona etki eden şeyler.”

Greg Baxter’a Danny DeVito sorulduğunda ise yapımcı, açıksözlülükle konuyu açıklıyor:

“Evet, kendisini ortaya attık. Always Sunny in Philadelphia performansı iyiydi. Demek istediğim, biz gerçekten bazı isimleri değerlendirdik. Farklı tarzlar, farklı ses renkleri, farklı… küçük, büyük her açıdan değerlendirdik ve sesleri animasyona ekleyerek baktık ve inanılmaz bir şey oldu. Dediğim gibi Ryan’ı denediğimizde bu bir bakıma oyunun sonuydu. Harikaydı.”

Beklentilerimizin aksine “Rum Ham” kelimelerini Pikachu’nun ağzından belki duyamayacağız fakat yapımcıların Reynolds’da bir fark hissettikleri kesin ve bu kararda ne kadar haklı olduklarını filmi izlediğimizde göreceğiz.

İlginç bir fikir olarak ise Danny DeVito’nun gelecek bir başka yapımda Meowth (Miyav) rolünde karşımıza çıkabilmesi ortada. Anime Pokemon dizisinin kahramanları olan Ash, Misty, Brock ve Roket Takımı’nın macerasını konu alacak bir canlı aksiyon yapımda bu güzel bir renk olabilir.

Dedective Pikachu, 10 Mayıs 2019’da vizyona girecek.