Denis Villeneuve Dune ile Blade Runner 2049 Arasındaki Farkı Anlattı


Günümüzde yönetmenler için kaliteyi bir standart haline getirmek oldukça zor. 2013'te Prisoners, 2015'te Sicario, geçtiğimiz yıl Arrival ve bu yıl Blade Runner 2049 ile bunu beklentileri aşarak yapmayı başaran Denis Villeneuve'ün sıradaki filmi, beklentilerin ekstra yüksek olduğu Dune olacak. Ünlü yönetmen yaptığı bir açıklamada Blade Runner 2049'a göre Dune'un geri planında nasıl bir farklılık olacağını anlattı:

"Prisoners ve Blade Runner'da bana verilen bir hikaye üzerine çalıştım. Anlayacağınız üzere pembe filler getirme imkanına sahip değildim. Tabii ki onlar benim filmlerim. Blade Runner'ın benim için Incendies ile benzer olduğunu düşünüyorum. Fakat Dune için şu an senaryo üzerinde çalışıyorum. Belki altı ay sonra beni işsiz olarak göreceksiniz. Belkide yaptığım şeyi beğenmeyecekler."

Blade Runner 2049'da Denis Villeneuve, Ridley Scott tarafından yaratılmış büyük bir sinema eserinin üzerine modern bir yorum getirilmek ve ilk filme saygı göstermek zorundaydı. Buna karşın Villeneuve, daha önceki demecinde de söylediği gibi yeni Dune filmi ile kitabı sinemada görülmek istenen yepyeni bir perspektif ile beyaz perdeye uyarlama görevini üstleniyor. Bu da bize göre başarılı ismin iyi bir yönetmen mi yoksa efsane bir yönetmen mi olacağını bizlere gösterecek olan dönüm noktası olabilir.