Denis Villeneuve Yapacak Olduğu Dune Filmi Hakkında Konuştu


Ülkemizde maalesef sinemada izleme şansı elde edemediğimiz ve gişe gelirleri konusunda hayalkırıklığı yaşayan Blade Runner 2049 büyük övgüler almayı başarmış ve tahminimizde kamuoyunun da değerini sonradan bileceği bir film olarak sinema tarihindeki yerini aldı. Eleştirmenlerin büyük övgüyle bahsettiği film tabii ki Denis Villeneuve hakkındaki umutlarımızı da büyük ölçüde artırmış oldu. Şimdiye kadar sadece üç film (Sicario, Arrival, Blade Runner 2049) yapan yönetmen, şimdiden dönemimizin efsane yönetmenleri arasında sayılacağını gösteriyor. Kendisinin sıradaki görevi ise sinemada asla hakkı verilememiş olan efsane bilim-kurgu romanı Dune.

1965 yılında yayınlanan Frank Herbert imzalı kitap Legendary Pictures için Villeneuve tarafından yeniden sinemaya uyarlanacak. Yönetmen bu işi "Hayatının projesi." olarak tanımlıyor ve açıkçası bu gerçekten zorlu ve riskli bir görev. Fakat Blade Runner 2049 ile benzer bir riski üstlenen yönetmen bize göre güncel sinemada bu zorlu görevin altından kalkma ihtimali olan birkaç isimden biri. 

Dune'un daha önceki uyarlarlanma çabaları oldukça sorunlu oldu. 1970'lerde ünlü yönetmen Alejandro Jodorowsky, Dune için o dönemin en büyük yapımlarından birini ortaya koymaya çalıştı ancak o film asla gerçeğe dönüşmedi. 1984'te David Lynch tarafından yapılan uyarlama ise hem vizyona oldukça kesilerek girdi hem de Dune hayranlarını memnun edebilen bir yapım olmayı başaramadı.

Çok büyük isimler tarafından bile iki kez denenmesine rağmen tam anlamıyla istenilen biçimde beyaz perdeye yansıtılamayan Dune'u yeniden uyarlamak hakkında bir röportaj veren yönetmen Denis Villeneuve, şunları söyledi:

"David Lynch, 80'lerde oldukça zorlu şartlar altında bir uyarlama yaptı. Demek istediğim David Lynch, yaşayan en iyi filmcilerden biri ve ona büyük saygı duyuyorum fakat onun uyarlamasını izlediğimde film ilgimi çekti ancak hayal ettiğim gibi değildi. Bu yüzden ben kendi hayalimdeki uyarlamayı yapmayı deneyeceğim. David Lynch'in yaptığı filmle herhangi bir bağlantısı olmayacak. Kitaba ve okuduğumda zihnimde canlanan imaja döneceğim."