Doug Liman American Made Setinde Yaşanan Ölümler Hakkında Konuştu


Film setleri oldukça tehlikeli yerler olsa da ölümler pek sık yaşanmaz. Fakat şu süreçte iki önemli filmde ölümler yaşandı. Deadpool’da yaşanan motosiklet kazası ile beraber American Made setinde yaşanan uçak kazasında iki görevli hayatını kaybetti.

Film vizyona girmişken bu olay hakkında şimdiye dek sessizliğini koruyan yönetmen Doug Liman yaşananlar hakkındaki düşüncelerini anlattı:

“Ben bir pilotum, Tom Cruise da bir pilot. Kaza hakkında spesifik bir bilgiye sahip değilim çünkü kaza çekimler esnasında yaşanmadı. Onlar elimizdeki uçaklardan birini transfer etmekteydi. Bu yaşanan tüm pilotların farkında olduğu uçmanın ne kadar tehlikeli olduğu gerçeğini hatırlattı. Bu sözüm ticari uçaklar için değil. İnsanları uçuşlar hakkında korkutmak istemem. Ticari uçaklar gerçekten en güvenli yerlerden biridir.”

Doug Liman’ın demeci bize pek fazla bilgi vermese bile en azından kazanın çekimler esnasında yaşanmadığını öğrenmiş olduk. Biliyoruz ki büyük yolcu uçakları neredeyse kendileri uçarlarken küçük uçaklar için insan hatalarının sonuçları çok daha etkili olabiliyor. Tüm dileğimiz ise bu tür set kazalarının yaşanmaması ve haber yapmak zorunda kalmamamız.