Eflâtun Filmi Dünya Prömiyerini Boğaziçi Film Festivali'nde Yaptı


Eflâtun Filmi Boğaziçi Film Festivali kapsamında dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Başrollerinde İrem Helvacıoğlu ve Kerem Bürsin’in yer aldığı, öyküsü de 2009 yılında Cüneyt Karakuş tarafından kaleme alınan Eflâtun filmi 13 yıllık bir maceranın ardından seyircisiyle buluştu. 


Cüneyt Karakuş’un ilk uzun metraj filmi olan “Eflatun”, görme yetisini küçük yaşta yitiren Eflatun’un baba yadigarı bir saat dükkanında tanımadığı ama sesine aşık olduğu bir adamı bekleyişini anlatıyor.  

Prömiyer sonrasında yapılan söyleşide filmin başrol oyuncularından İrem Helvacıoğlu senaryo ve oynadığı karakterle ilgili “Burada bir görme engellinin dramından bahsedilmiyor, aksine onun hayata nasıl tutunduğunu anlatmaya çalışıyor.” diyerek, asıl etkilendiği kısmın da bu olduğunu söyledi. Role hazırlık sürecini anlatan Helvacıoğlu, beyaz renkte bir lens alıp, o lensle nasıl bakabileceğini denediğini ifade ederken, “Eğer görmüyor olsaydım, sesleri nasıl dinlerdim, nasıl ilerlerdim diye düşündüm.” dedi.Bir diğer başrol oyuncusu Kerem Bürsin ise konuşmasında filmin en sevdiği yönünün melodrama yer vermemesi olduğunu söyleyerek, “Burada kör bir kadının hikayesini anlatmak ve bunu acındırmadan yapmak gibi gerçekler var.” sözlerine yer verdi.  

Ön hazırlık aşamasında sıkı bir oyuncu çalışması gerçekleştiren yönetmen Cüneyt Karakuş, atmosfer-karakter ilişkisine önem verdiği için plato yerine doğal mekanlarda çekim yapmayı tercih etti.İki yıl süren post prodüksiyon sürecinde titiz bir çalışma yürüten Cüneyt Karakuş VFX, 2D çizimler, 3D çizimler, özel ses efektleri, reel görüntüler ve animasyonları bir arada kullanarak görme engelli bireylerin dünyayı algılayış biçimini somutlaştırmayı amaçlıyor. Uzun yıllar engellilik üzerine çalışan ve fotoğraf sergileri açan yönetmenin, görme engelli bir karakterin gözünden portreler çizdiği Eflâtun filminde Kerem Bürsin ve İrem Helvacıoğlu’na Nazan Diper, Melisa Akman, Erman Okay, Semiha Bezek, Haydar Köyel, Nagihan Gürkan ve Yıldız Kültür eşlik ediyor.