Elvis Filmi "Musa Öztep yazdı"


Elvis filmi, Rock 'N' Roll müziğin kralı” ya da kısaca “Kral Elvis Presley” olarak da anılan, tüm zamanların en çok satan solo sanatçısı ünvanını günümüzde de koruyan şarkıcı ve oyuncu Elvis Presley’nin hayatını konu alıyor.

Austin Butler'ın Elvis'e, Tom Hanks'in ise menajer Colonel Tom Parker'a hayat verdiği film, 24 Haziran'da sinemalarda.

İncelemeye gelecek olursak filmin diğer müzikal filmlere göre günümüzdeki en yeni teknikleri kullanarak büyük fark yarattığını söyleyebilirim.

Romeo & Juliet filminden tanıdığımız yönetmen Baz Luhrmann'ın, yaklaşık dokuz yıl aradan sonra ilk uzun metraj filmi olacak olan Elvis filminde b- roll hyperlapse timeline tekniği gibi en yeni teknikler kullanılarak kurguda inanılmaz bir titizlikle ince eleyip sık dokumuş ve ortaya harika bir görsel deneyim çıkmış. Genelde klasik sinema filmlerini a roll yani canlıya odaklanan çekimlerle izleriz B roll ise genelde reklam ve fragmanlarla karşımıza çıkar. B roll terim olarak önemsiz görünse de hikayenin kanıtlandığı, kamera geçişleri ve kaçış hareketleriyle izleyicinin ilgisinin tutulduğu bölümdür. Yönetmen Baz Lurhmann da bu teknikle sahnenin gerçekleştiği mekan algısını bize daha detaylı anlatırken aynı zamanda hızlı geçişler ile daha kısa sürede daha fazla içerik göstererek filmi yüksek ritimli ve eğlenceli bir görsel şölenle bizlere aktarıyor.  En iyi kurgu ödülüne aday olacağı kesin. Yine de alışıldık olmadığı için bazı seyircileri zorlayabileceğini düşünüyorum.

Oyunculukta "Bir Zamanlar Hollywood’da" filmiyle tanınan Austin Butler (Elvis) filme gerçekten tam konsantre çalışmış ve film boyunca mindsetten hiç çıkmamış diyebilirim. Eski bir Elvis hayranı çocukluk geçirmiş biri olarak net söyleyebilirim ki karakterin mimiklerinden, dans koreografisine kadar en küçük detaylar gerçekten çalışılmış ve şarkıların seslendirmesinde de o Elvis’in meşhur kafa sesine kadar kendisi seslendiriyor. Austin’in bu filmdeki performansıyla uzun süre ses getireceğinden ve kendinden bahsettireceğinden eminim, oyunculuk performansı inanılmazdı.  Yeşil Yol gibi bir çok filmle tanıdığımız Tom Hanks’in menajer Albay Tom performansı isekendisinin daha önceki filmlerinde deneyimlemediği kötü bir karaktere can vermesine rağmen usta oyuncunun kendisine ilk dakikalarda ısınmaya başlıyoruz ve replikleri yumuşak bir tınıyla seyirciyi sıkmadan uzun süre kendisini dinlettirmeyi başarıyor.

Film boyunca kahramanımız Elvis’in hikayesi üzerinden konu gitse de filmde sürpriz isimlere de hikayede değiniliyor ve film konuyu dağıtmadan ilk dakikadan son dakikalara kadar kendini toparlıyor.

Filme lütfen müzikal olduğu tag’ine bakarak önyargılarınıza kapılmayın. Fragmandan çok daha fazlası sizi bekliyor. Bu kurgu, bu oyunculuk, bu sanat yönetmenliği ve bu orkestrayla sinemada kesinlikle izlemeye değer. Herkese şimdiden iyi seyirler dilerim.

Musa Öztep yazdı.

@musaoztep