Frankfurt’ta Altın Elmalar sahiplerini bekliyor!


22.Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali, bu yıl 26 Haziran - 1 Temmuz  tarihleri arasında  Frankfurt’ta  gerçekleşecek.

Hüseyin Sıtkı‘nın başkanlığında gerçekleşecek festivali mottosu Sesini Yükselt!

Festivalde bu yıl Nur Sürer, Menderes Samancılar ve Almanya’da  yaşayan oyuncu Renan Demirkan, Onur Ödülü alacak.

Vefa Ödülü ise bu yıl Renan Fosforoğlu ailesine verilecek, ödülü torunları Seren Fosforoğlu  e Almula Merter Churm alacak.

Açılış gecesini Yosi Mizrahi sunarken, gecede Saki Çimen ve Rafet El Roman şarkıları ile festivale renk katacak.

30’dan fazla filmin gösterileceği 22.Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali açılış filmi olarak Şubat ayında vizyona giren Sinan Biçici nin yönettiği ‘Sadece Bir Gece‘ adlı film oyuncuları Cemal Hünal ve Tuba Ünsal’ın katılımıyla 27 Haziran akşamı Frankfurt’ta seyirci ile  buluşacak.

Dirk Schafer başkanlığındaki Uzun Metraj Film Yarışması’nda Susanne Schmitt, Doris Hepp, Murat Seven, Selen Uçer, Muhammet Uzuner ve Emre Oskay jürinin diğer isimleri.

Kısa Film Jürisinde Ali İlhan, Cansel Elçin, Selen Kavak, Klaus- Peter Roth bulunuyor.

Belgesel Film jürisinde ise Zöhre Zamani, Gülçin Wilhelm, Jonas Englert, Dr. Ebru Özyurt ve Nilüfer Açıkalın var. Festivalin seçici kurulunda Şan Bingöl, Mahmure Vaizoğlu, Hikmet Aydoğan gibi sinema sektöründen isimler festivale destek verdiler.

Birçok etkinliğin gerçekleşeceği festivalde 28 Haziran’da Müfit Can Saçıntı’nın Stand-up Show’u, 30 Haziran tarihinde yönetmen Hatice Aşkın moderatörlüğünde Selen Uçer, Emre Oskay ve Ali Seçkiner Balcı’nın katılımıyla gerçekleşecek panelin konusu ‘Dijitalleşmenin Sinemaya Etkisi‘ olacak. Aynı gecenin akşamı Yeşilçam Film Müzikleri Konseri gerçekleşecek.

Film-San Vakfı proje ortağı olarak gerçekleşen festivalde 1 Temmuz akşamı Şencan Güleryüz’ün sunumuyla 2022 yılının En İyileri Frankfurt’ta Altın Elma’ların sahibi olacak.