Guardians of the Galaxy Karakterleri Aslında İngilizce Konuşmuyorlar


Marvel'ın sevilen serisi Guardians of the Galaxy'nin yönetmeni James Gunn, hayranlar tarafından çok fazla merak edilen konular arasında yer alan uzaylı karakterlerin de İngilizce konuşup konuşmadığı konusuna yeniden açıklık getirdi.

Başarılı yönetmenin yaptığı açıklamalara göre biz filmleri başından beri evrende bulunan özel bir çeviricinin sayesinde dublajlı olarak izliyormuşuz. Uzayda geçen yapımların sıklıkla karşılaştığı bu soruya 2015'e döndüğümüzde James Gunn şu twit ile açıklık getirmişti:

"Konuşmuyorlar. Kafalarında çevirici bir implant bulunuyor. Quill'in portresinin bulunduğu sahnede görebilirsiniz."

Söz konusu sahnede Peter Quill'in bilgileri yer alıyor ve bilgiler arasında "Çevirici implant boynunda bulunmaktadır." tabiri yer alıyor. 


Avengers: Infinity War'da dünyalı kahramanlarımızla tanışmaya hazırlanan Guradians için bu konu yeniden gündeme geldi ve James Gunn konuya yeniden açıklık getirdi. Hayranların karakterlerin ingilizce bilip bilmediği sorusuna James Gunn " Hiçbiri bilmiyor." şeklinde yanıt verdi.

Yani tıpkı Doctor Who'da Tardis'in her dili çevirebildiği gibi. Guardians of the Galaxy'de de vücutta bulunan bir implant tüm dilleri kişilerin anladığı dilde anında çevirebiliyor ve biz de anlayabileceğimiz bir Dünya dili olan ingilizce olarak filmi izleyebiliyoruz. Google'ın da yakın zamanda tanıttığı ve gündemde oldukça fazla yer tutan anlık çeviri kulaklığı Pixel Buds da bu teknolojilerin gelecekte hayatımıza girmesinin ne kadar mümkün olduğunu bize hatırlatıyor.