"Hayata Röveşata Çeken Adam" Aslıhan Saraçoğlu Yazdı!


Huysuz ve kaba olabilirim ama sor bi neden?.. HAYATA RÖVEŞATA ÇEKEN ADAM (A Man Called Otto) vizyonda!

İsveç’te 2012 romanı çıkan 2015’te filmi çekilen ve 2017’de en iyi uluslararası film dalında Oscara aday olan En Man Som Heter Ove (A Man Called Ove) filminin Hollywood versiyonunda karşımıza Tom Hanks çıkıyor. 

Yer yer komik yer yer dokunaklı ama bolca hayat dersi içeren Hayata Röveşata Çeken Adam filminin süresi 2 saat 16 dk.

New York Times’ın çok satanlar listesinde zirveye tırmanan kitabımızın uyarlamasında karşımıza tek eğlencesi kendisinden bıkmış komşularını eleştirmek ve acımasızca yargılamak olan huysuz dul Otto Anderson (Tom Hanks) çıkıyor. Otto’nun karşı dairesine Latin Amerika asıllı 2 çocuklu genç bir aile taşındığında Otto mutfakta harikalar yaratan sıcak kanlı, dobra  ve karnı burnunda Marisol ile tanışıyor. Tam tanıştığına pişman olacakken Marisol ve Otto’nun arasında özel bir dostluk başlıyor.

Hayatının tek aşkı eşini kaybettikten sonra yaşam amacını da kaybeden Otto’yu yeniden hayata bağlayacak olaylar zinciri filme sizi duygusal olarak bağlayacak ölçüde komik ve dokunaklı bir şekilde işlenmiş.

Oturduğu mahallesini ve komşularını demir bir yumrukla yöneten Otto’nun hikayesinde gelişen dünyadaki bitmek bilmeyen her yeri betona çevirme hırsı işlenirken sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunun da altı çizilmiş. Yan hikayelerde bir sokak kedisinin de yaşam hakkı olduğundan tutun trans birey olduğu için dışlanan Malcolm karakteriyle de insani yönlerini kuvvetli tutmuş bir film karşınızda..

Komşuculuk daha ölmedi dedirten elden ayaktan düşünce bize kim bakar sorusuna sıcak bir cevap veren filmin finalinde gözyaşlarına boğulduğumu söylemeden edemeyeceğim.

Quantum of Solace, World War Z  Finding Neverland gibi filmlerin yönetmenliğini ve yapımcılığını yapan Marc Forster'ın yönetmen koltuğuna oturduğu Hayata Röveşata Çeken Adam’ın başrollerinde iki Oskar® ödüllü Tom Hanks (En İyi Erkek Oyuncu, Philadelphia 1993; En İyi Erkek Oyuncu, Forrest Gump, 1994), Mariana Treviño (Club the Cuervos), Rachel Keller (Fargo) ve Manuel Garcia-Rulfo (The Magnificent Seven) yer alıyor. 

Senaryo, Fredrik Backman'ın "Hayata Röveşata Çeken Adam" adlı romanından Akademi Ödülü® adayı David Magee (En İyi Uyarlama Senaryo, Pi'nin Yaşamı, 2012) tarafından uyarlandı. 

Sevgi ve dostluğun öne çıktığı filmde yapımcı olarakta yer alan Tom Hanks'in oğlu Truman Hanks Otto’nun gençliğini canlandırırken eşi Rita Wilson’da filmin şarkısı Til You’re Home’a imza atmış. 

Filmi seyrettikten sonra Kate Bush’dan This Woman's Work, Khatia Buniatishvili’nin Labyrinth albümünden Consolations, S. 172: No. 3, Lento placido ve Rita Wilson & Sebastián Yatra’dan Til You’re Home’u playlistinize ekleyebilirsiniz 🎧