Idris Elba Gelecek Bond’un “Farklı” Olması Gerektiğini Düşünüyor


Daniel Craig geri dönene kadar James Bond karakterini canlandırabilecek yeni isimlerden biri olarak gösterilen Idris Elba’nın bu rolü üstlenmesini serinin birçok hayranı da istiyordu. 45 yaşındaki oyuncu ise rolü kendisinin üstlenebileceğini düşünmüyor fakat bu konu hakkında söyleyecek birkaç sözü var.

Kendisine siyahi bir aktörün bu rolü üstlenip üstlenemeyeceği soruldu. Elba ise asıl önemli olanın karakterin yeniliklere ne kadar açık olduğu ve siyahi erkek, kadın ya da beyaz bir kadın tarafından canlandırılabileceğini söyledi.

“Kadın olmalı. Siyahi bir kadın olmalı. Beyaz bir kadın olmalı. Karakteri düşünsenize. Herkes onu farklı bir biçimde görmek istiyor.”

Hayran yorumlarına bakacak olursak bir noktada 007’nin siyahi bir erkek olacağına kesin gözle bakmak mümkün. Fakat kadın olma ihtimalinin bu kadar yüksek olmadığını düşüncesindeyiz. Doctor Who’nun kadın olması da benzer tartışmalar getirmişti ancak karakterin yapısı gereği rejenerasyon sürecinde daha önce Master’ın da dönüştüğü gibi Doctor’un da kadın bir karakter olabilmesi gayet mümkündü. Fakat kadın Bond yerine Atomic Blonde gibi yapımlarla kadın karakterlerin kendi geleneğini yaratmasına imkan yaratmak bence sadece bazı insanların gönüllerini yapmaktan çok Bond’un karşısına güçlü bir sinema geleneği çıkarabilmek anlamına gelebileceğini düşünüyoruz.

Hatırlatmak gerekirse gelecekte James Bond olmaları konusunda dedikodusu yapılan diğer isimler ise, James Norton ve Tom Hardy. Daniel Craig’in muhtemel son 007 filmi ise dünya sinemalarında 8 Kasım 2019’da vizyona girecek.