İtalyan Bisiklet Efsanesi Gino Bartali Animasyon Filmiyle Onurlandırılacak


Bisiklet sporunun en büyük efsanelerinden İtalyan bisikletçi Gino Bartali'nin hikayesi animasyon bir yapımla sinemaya aktarılacak. Ülkesinde milli bir kahraman olarak kabul edilen bisikletçi, iki Tour de France şampiyonluğu yanında ülkenin büyük turu Giro d'Italia'da üç kez şampiyon oldu. Tüm bunların yanında Bartali, İkinci Dünya Savaşı'nda yüzlerce Yahudi'yi kurtarması ile biliniyor.

Yaklaşık 800 Yahudi'nin kıyımdan kurtaran Gino Bartali, bisikletiyle sahte belgeleri bisikletiyle kaçırması sayesinde bunu başarmıştı. Savaş süresince ünlü sporcu antrenman kisvesi altında mesajlar, fotoğraflar ve İtalyan direnişçilerinin pasaportlarını taşımış ve savaş tarihine adını yazdırmıştı.

Filmin yapımcılarından Sabrina Callipari film hakkında şunları söyledi:

"Bu anlatılması gereken bir hikayeydi çünkü herkes bundan haberdar değil. Bu filmi yapma sebebimizdi. Animasyon olması ise bu yapımı geniş kitlelere ve çocuklara ulaştırabilmemizi sağlayacak. İnsanların sporun hala temiz olabileceğini anlayabilmelerini umuyoruz."

Filmin diğer yapımcısı Evelina Poggi'nin verdiği demeç ise şu şekilde:

"Uzun bir çalışma süreci oldu çünkü doğru konsepti bulmamız ve hikayeyi bir düzene sokmamız gerekiyordu. Bu hikaye bir çeşit hatıra, anı gibi ama günümüze de uyarlanması gerekiyordu."

Animasyon film, Gino Bartali'den etkilenen Yahudi bir genç ve Arap bir çocuğun hikayesini anlatacak. İkisi zorlu bir bisiklet yarışını kazanmaya çalışacak ve kendi milletleri arasındaki toleransı arttırmanın mücadelesini verecek. "Bartali's Bicycle" isimli filmin yapım süreci devam ediyor.