James Cameron’ın Wonder Woman Eleştirilerine Patty Jenkins’den Yanıt Gecikmedi


James Cameron’ın Wonder Woman ile ilgili yaptığı açıklamalar açıkçası biraz sığ yorumlardı. Yönetmenin bahsettiği karakterin kusursuz olması durumu zaten bir tanrı çocuğu olan Wonder Woman için oldukça abes yorumlardı ve sinemada onlarca kusursuz erkek portresi çizilirken, Cameron’ın bir kadının kusursuz olmasına bu kadar karşı olması kamuoyunda karşılık bulamadı.

Çoğu kişi gibi yönetmen Patty Jenkins de yapılan eleştirileri pek önemsemedi. Yönetmenin doğrudan ilk açıklaması “O bir kadın değil.” Şeklinde oldu ve başarılı yönetmen Twitter üzerinden şöyle bir açıklamada bulundu:

“James Cameron’ın Wonder Woman’ın tüm Dünya kadınlarına ait olduğu durumunu anlama konusundaki çektiği sıkıntı, ne kadar başarılı bir yönetmen olursa olsun kadın olmadığı için şaşırtıcı değildir. Güçlü kadınlar harikadır. Monster filmime yaptığı övgüler, onun kafasındaki yeterince güçlü olmayan kadın imajına daha çok oturduğu içinmiş.”

Jenkins, Cameron’ın açıklamalarını örnek göstererek, kendisinin fikirlerinin kadınların kusurlu olması gerektiği yönünde saplandığını söyledi.

“Kadınlar her zaman sert olmak zorunda, yaşadıkları sorunlara karşı güçlü olmak zorunda ve biz kendimize ait çok yönlü bir karaktere sahip olmaya ve kadınlar için bir ikonun olması ve bunu kutlama hakkına sahip değiliz. Çünkü o çekici ve sevgi dolu. Bence bizim sahip olduklarımızdan çok farklı değil.”

Fakat Patty Jenkins en vurucu sözlerini sona saklamıştı.

“İnanıyorum o kadın HER ŞEY olabilir. Tıpkı erkek karakterlerin olduğu gibi. Güçlü bir kadının varlığı konusunda tartışacak hiçbir yanlış ya da doğru yok. Bu filmin arkasında yer alan ve bu filmi var eden dev kadın kamuoyu kesinlikle kendilerine örnek seçecekleri ikonları seçme hakkına sahipler.”

Bu gerçekten harika bir tespit. Kadınların kendilerine örnek alacakları kişileri hangi hakla tartışıyoruz? Gerçekten James Cameron’ın Wonder Woman filmi ile olan sorunu nedir? Değindiği üzere gerçekten de Sarah Connor doğrularıyla ve kusurlarıyla kadınlara örnek olabilecek harika bir karakter. Fakat Sarah Connor’ın karşılaştırılacağı kişi gerçekten Wonder Woman mı? Superman, Captain America, James Bond gibi onlarca kusursuz erkek portresi hayatımız boyunca gözümüze sokulurken, zaten erkek egemen çizgi roman kültürü içinde feminizmin simgesi olması için ortaya çıkarılmış bir karakter neden eleştiriliyor? James Cameron, umarım bu açıklamasındaki hatasını anlamak için düşünür…