Kısa-ca Film Festivali


Bu yıl 19.’su düzenlenecek festivalde sinemaya gönül vermiş isimler ve kısa filmciler bir araya gelecek. 11-15 Kasım tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi SDKM, Çatalhöyük Sinema Salonu ve Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek festivalde, pek çok gösterim ve söyleşi, sinemaseverleri bekliyor.

Belgesel, kurmaca, animasyon, deneysel ve uluslararası kategoride filmlerin yarışacağı Kısa-ca, ülkemizin en köklü öğrenci filmleri festivallerinden biri olmaya devam ediyor. Katılımın oldukça yoğun olduğu festivalde; birbirinden farklı gösterim, söyleşi ve atölye çalışmaları izleyicileri bekliyor.

Yönetmenliğini Evren Günevi Uslu’nun yaptığı Sinemalı Düğünler belgeseliyle açılacak festivalin program akışında; Kazım belgeseli gösterimi ve söyleşisi, Polonya Krakow Yeşil Film Festivali seçkisi, Sinemada Yapımcılık söyleşisi, Aytekin Çakmakçı ile Yeşilçam Sineması üzerine sohbet ve imza günü, Halit Refiğ Sineması üzerine söyleşi ve bir çok ünlü isimle oyunculuk üzerine sohbetler yer alıyor.

Bu sene ayrıca Kısa-ca'da, Yılmaz Gruda, Yusuf Sezgin ve Tamer Levent’e onur ödülü,  Aytekin Çakmakçı ve Nesli Çölgeçen’e de emek ödülü verilecek.

Zamanda Safranbolu belgeseli söyleşisi, Yeşilçam’ı Yaşayan Adam filminin gösterimi  ve Vadullah Taş ile söyleşi, sektördeki mezunların öğrencilerle buluşması, fotoğraf ve lens atölyesi, Sevtap Aytuğ’un katılımıyla sinema ve televizyon makyajı atölyesi, Hacı Mehmet Duranoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı İki Komutan Bir Vatan belgeseli özel gösterimi, Konya Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile ortaklaşa yapılacak Cinemarch/Sinemasal Mekanlar Paneli, yönetmen Eren Uğur’un katılımıyla Şükran Köyü belgeseli, geçen yıl kaybettiğimiz ünlü belgeselci Kemal Öner anısına ödüllü Macahel belgeseli gösterimleri de diğer etkinlikler arasında yer alıyor. 

Açılış ve kapanış programlarıyla izleyicilere unutulmaz anlar yaşatan Kısa-ca, jürisinde yer alan akademisyenler ve sinema emekçilerinin oylarıyla dereceye giren filmlere ödül takdimiyle sona erecek.  
 
Kısa-ca  Film Festivali her sene olduğu gibi bu sene de ulusal ve uluslararası pek çok yapımın gösterimini ücretsiz olarak seyircilere sunacak.

Kısa-ca Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için kisacafilmfestivali.com