Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali görkemli ödül töreniyle sona erdi.


Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleştirilen Türk Dünyası’nın Oscar’ı “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali”, bu gece düzenlenen görkemli ödül töreniyle sona erdi.  Ödül töreni öncesinde Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan arasında imzalanan protokolde ortak sinema fonu kurulması anlaşmasına varıldı.

Türk dünyasında kültürel ve sanatsal işbirliğinin arttırılması amacıyla 8-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, 13 ülkeden 100’ün üzerinde yapımcı, oyuncu, yönetmen ve sinema profesyonelini İstanbul’da buluşturdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında Uluslararası Sinema Derneği, Türk Konseyi, TÜRKSOY, TRT, İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra birçok kurum ve kuruluşun iş birliğiyle düzenlenen ‘’Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’’ süresince aralarında Kazakistan’ın en önemli yapımlarından Tomris filminin yönetmeni Akan Satayev, başrol oyuncusu Almira Tursyn, Özbek oyuncu Sitora Farmonava, Selvi Boylum Al Yazmalım gibi eserlerinden birçok sinema uyarlaması olan Kırgızistan’ın önemli şahsiyeti Cengiz Aytmatov’un kızı Şirin Aytmatov’un yanı sıra katılımcı ülkelerden ünlü yapımcı, yönetmen ve oyuncular da davetliler arasında yer aldı.

Sinematografi alanında ortak deklarasyon imza töreni gerçekleşti

Festivalin son gününde Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan Özbekistan arasında ortak bir işbirliği protokolü imzalandı. AKM’de düzenlenen imza törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la birlikte Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Aktoty Raimkulova, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Azamat Zhamankulov, Özbekistan Sinema Ajansı Başkanı Firdavs Ubdulhakilov katıldı. Törende Türk Dili konuşan ülkeler arasında ortak sinema fonu oluşturulmasını öngören, “Türk Dünyası Film Fonu Ortak Yapım Anlaşması” imzalandı.

Ünlüler Geçidi

İmza törenin ardından Türk dünyasından ve Türkiye’den birbirinden ünlü isimlerin kırmızı halıda boy gösterdiği görkemli geceye geçildi. “Türk Dünyası’nın Oscar’ı” olarak kabul edilen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali Ödül Töreni”  sanat, iş, cemiyet ve siyaset dünyasından ünlü isimleri bir araya getirdi. Kırmızı halıda ünlüler geçidinin ardından ana sahnede Bakan Ersoy’un yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcıları Ahmet Misbah Demircan, Özgül Özkan Yavuz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kızı Arzu Aliyeva ve birbirinden ünlü davetliler katıldı.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türk dünyasının birikimi çok fazla. Binlerce yıllık tarihe sahip bir benliğin son derece özgün anlama, anlamlandırma ve anlatabilme yetisine sahibiz. Yaşayarak öğrendiklerimiz, şahitliklerimizle kenara not ettiğimiz eşsiz bir hayat tecrübemiz; yarınları bugünden şekillendirmek için dur durak bilmeden üreten engin bir fikir dünyamız var. İnsana dair en vurucu dram ve trajediler geçmişimizde saklı ve bugün bizimle yaşıyorlar. Heyecan verici ve fantastik olay örgülerinin, zengin ve derin karakterlerin romanları, hikâyeleri, destanları ve mitolojisi yine bizde. Sanata ve sinemaya aksettirebileceğimiz o kadar çok şeyimiz var ki hani mümkün olsa, bu bolluğun zorlamasıyla kendi kendilerine form bulacaklar. Biz bu sorumluluğu omuzlamak durumundayız. Gerek ayrı ayrı gerek bir ve beraberce üreteceğiz. Daha güçlü, daha sık adımlarla ve daha kararlı olarak fikirden filme bu yolu yürüyeceğiz. Daha iyisine birlikte ulaşacak, daha geniş kitlelerle birlikte buluşacağız. İnanıyorum ki her başarı daha fazlasının kapısını bizlere açacaktır” dedi.

Festival kapsamında “Türk Dünyası Sinema Zirvesi”nin gerçekleştirildiğini anımsatan Bakan Ersoy, “Türk dünyası için kültür ve sanat bağlamında ciddi bir irade ortaya konulmuştur. Önemli bir dönemece geldiğimizi düşünüyorum. İnşallah alınan kararları hızlıca hayata geçirip zamanla sinema sektöründe hak ettiğimiz üretim ve gişe rakamlarına, çıtasını kendimizin belirlediği kaliteli yapımlara ve uluslararası bilinirliğe ulaşacağız” diye konuştu.

Bakan Ersoy’un konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. “Türk Dünyası Kültürüne Katkı” ödülü Bakü Medya Merkezi Başkanı Arzu Aliyeva’ya sunuldu.  Aliyeva’ya ödülü Bakan Ersoy ve festival açılışı filmi Tomris'in başrol oyuncusu Almira Tursyn verdi.

Bir diğer katkı ödülü de Özbek Kinomotografi Acentliği’ne sunuldu. Özbekistan Sinema Ajansı Başkanı Firdevs Abdülhalikov’a ödülü Kazakistan Kültür, Enformasyon ve Spor Bakanı Aktoty Raimkulova ve Alparslan dizisi başrol oyuncusu Barış Arduç tarafından takdim edildi.

Üçüncü katkı ödülü de Kazak Film Başkanı Akan Satayev’e verildi. Satayev’e ödülü, Özbekistan Kültür

Bakanı Sayın Ozodbek Nazarbekov ve Alparslan dizisinde Akça Hatun’u canlandıran Fahriye Evcen tarafından verildi.

Dördüncü Katkı Ödülü ile Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov ve Barbaros dizisi başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan tarafından Kırgız Film Sinema Stüdyoları adına Akzhovtoyibek Bolotovbaya’ya sunuldu.

Beşinci katkı ödülüne de TRT layık görüldü. TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’ya ödülü Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Azamat Zhamankulov ve Özbekistan’ın ünlü oyuncularından Sitora Farmonova tarafından verildi.

Festival kapsamında Vefa Ödülü’ne ünlü yazar Cengiz Aytmatov layık görülürken, ödülü kızı Shirin Aytmatova ve oğlu Eldar Aytmatov’a sunuldu.

Belgesel Film Kategorisi’nde ise üçüncülük ödülüne layık görülen Saha Cumhuriyeti’nden “Dilbilimci” filminin yönetmeni Eduard Novikov’a ödülü yönetmen Reis Çelik ve Gülizar Gubanova  tarafından sunuldu.

Belgesel ikincilik ödülü ise Özbekistan’dan “Halkın Cesareti” belgeseline verilirken, birincilik ödülü “İkizler” filmiyle İranlı yönetmen Muhammed Alimuradi layık görüldü. Alimuradi’ye ödülü oyuncu Oktay Kaynarca ve Özbekistanlı oyuncu Dilnoza Kubeyava tarafından takdim edildi.

Kurmaca Film Yarışması kategorisinde ise jüri özel ödülü Özbekistan’ın Tutkunluk filmi oldu.

Kurmaca En İyi Senaryo ödülüne ise yönetmenliğini ve senaristliğini Fatih Özcan’ın üstlendiği Mavzer filmi layık görüldü.

En İyi Yönetmen Ödülü Kırgızistan’dan Şambala filmi, En İyi Film Ödülü de Azerbaycan’dan Dağınık Ölümler Arasında filmine verildi.

Konuşmaların ardından Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan ile Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov birlikte sahnede düet yaptı.