Liseli Kısa Filmciler Marmaris’te Yarışacak


5. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali genç yönetmen adaylarını desteklemeye devam ediyor. Bu yıl 15 – 20 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalin önemli bölümlerinden birisi de Liselerarası Kısa Film Yarışması olacak.

Türkiye’de sinemaya ilgi duyan öğrencileri desteklemek ve sinema sektörüne kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmaya lise eğitimi alan ya da yeni mezun olan genç yetenekler başvurabiliyor. Belgesel, deneysel, canlandırma ve kurmaca kategorisi gözetmeksizin çekilen kısa filmler 30 dakikayı aşmamak şartıyla yarışmaya katılabilecek. 5 Mayıs’ta başlayan başvuru süreci 30 Temmuz Salı günü sona erecek. Her yönetmenin en fazla iki filmle başvurabileceği yarışmada ön değerlendirme sonuçları festival komitesi tarafından açıklanacak.

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali Direktörü Şeref ÖztürkLiselerarası Kısa Film Yarışması hakkında bir açıklama yaptı; “Marmaris Film Festivali olarak Türk Sineması’nın geleceğine yön verecek yönetmen adaylarını destekleme arzusundayız. Bu yıl 5’incisini düzenleyeceğimiz festivalimizde Liselerarası Kısa Film Yarışmamızın 4.yılı olacak. Yarışmamız sayesinde lise döneminde sinema eğitimi alsın ya da almasın tüm gençlerimize sinemanın bir meslek olduğunu anlatıyor; sinema yeteneği ve becerisini geliştirebilmesi için bir fırsat sunuyoruz. Liselerarası Kısa Film Yarışmamıza gelen başvuruların sayısı her yıl artıyor. Gençlerimiz Muğla bölgesinde her yıl onlarca film çekiyor. Festival olarak Muğla - Marmaris bölgesinin doğal film platosu olma yönündeki hedefimize yaklaşıyoruz.”

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Marmaris Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali gönüllü bir ekip tarafından hayata geçiriliyor ve bağımsız kimliğini koruyor.

15-20 Ekim’de düzenlenecek festivalde bu yıl Ulusal Kısa Film Yarışması, Liselerarası Kısa Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Gösterim Bölümü, söyleşi ve atölyeler yer alacak. Festival etkinlikleri kapsamında yurt içinden ve yurt dışından 150 civarında konuğa Marmaris’te ev sahipliği yapılacak.