Malatya'nın En İyileri Belli Oldu!


Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali çok özel bir ödül töreniyle sona erdi.

Ognjen Glavonic’in yönettiği ‘The Load’ (Yük) Uluslararası Yarışma’da; Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği ‘Anons’ ise Ulusal Yarışma’da ‘En İyi Film’ ödülünü aldı. 

Ulusal Yarışma’da, ‘Aydede’ filmindeki rolüyle Ezgi Mola ‘En İyi Kadın Oyuncu’ seçilirken; ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ ise ‘Güvercin’ filmindeki rolüyle Kemal Burak Alper ve ‘Halef’ filmindeki performansıyla Baran Şükrü Babacan arasında paylaştırıldı. 

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile Festival Direktörü Suat Köçer’in ev sahipliğinde gerçekleşen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali yedi günlük bir yolculuğun ardından görkemli bir törenle sona erdi.
 
8. Malatya Uluslararası Film Festivalikapanış töreninde sahneye ilk olarak Festival Direktörü Suat Köçer geldi. Köçer, ‘Çok teşekkürler geldiğiniz için, ayaklarınıza sağlık. Eskiden teşekkürlerin bu kadar kıymetli olduğunu bilmiyordum ama gerçekten kıymetliymiş. O yüzden teşekkür edip gideceğim’ ifadelerini kullandı ve festival ekibine, belediyeye, valiliğe, TRT’ye ve Malatya Film Platformu’nun ortak ülkesi Azerbaycan’a teşekkür etti.

Gecede daha sonra Ulusal ve Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması’nın kazananlarına geçildi. Uluslararası Kısa Metraj Yarışması’nın ‘En İyi Film’ ödülünü Lina Bokhary açıkladı. Ödül, yönetmenliğini Maxim Elagin’in yaptığı ‘The Teacher’filmine verildi.

Ulusal Kısa Metraj yarışmasının kazananları ve ödül verenleri ise şöyle sıralandı:En İyi Kısa Film Ödülü’nü,Murat Çetinkaya’nın ‘Sonsuz’ filmi aldı. En İyi 2. Kısa Film Ödülü’nü ‘Kimse Elimi Tutmasın’ (Yön.: Cenk Erturk)almaya hak kazandı. En İyi 3. Kısa Film Ödülü’nü Pantolon’ (Yön.: Tahsin Özmen),Ulusal Kısa Metraj Jüri Özel Ödülü’nü ise ‘Her Şey Yolunda’ (Yön.: Metehan Şereflioğlu) aldı. Kazananların ödüllerini Jüri Başkanı Emre Konuk takdim etti.

Bu yıl ikinci kez festival kapsamında gerçekleştirilen Malatya Film Platformu Yapım Destek Ödülleri de sahiplerini buldu. Ödülleri Azerbaycanlı yönetmen Elçin Musaoğlu takdim etti. 

Festivalde bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, En İyi Film Ödülü Ognjen Glavonic’inyönettiği ‘The Load’ (Yük) filmine verildi. Ödülü sahibine teslim eden Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı Nuri Bilge Ceylan oldu. Ceylan, ‘The Load’un (Yük) ‘Ajite sayılabilecek, abartılı bir konuyu hiç ahlakçılık yapmadan, yargılamadan, son derece sade ama yetkin bir sinema diliyle anlatmayı başardığı için’ ödüle layık görüldüğünü ifade etti. Uluslararası Yarışma Kristal Kayısı Jüri Özel Ödülüise Julia Achilli tarafından ‘Aga’ adlı filme verildi.

Festivalde bu yılın Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nın kazananları, Kristal Kayısı Ödülleri’ni birbirinden değerli isimlerden aldılar. Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülü’nü açıklamak üzere sahneye Festival Onursal Başkanı, Malatya Valisi Aydın Baruşgeldi. En İyi Film Ödülü’ne Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği ‘Anons’ filmi layık görüldü. Film ekibi, ödülünü Malatya Valisi Aydın Baruş’un elinden aldı. ‘Aydede’ filmi ile Ulusal Yarışma’da ‘En İyi Kadın Oyuncu Kristal Kayısı’ ödülünü Ezgi Mola alırken, ‘En İyi Erkek Oyuncu Kristal Kayısı’ ödülü ‘Güvercin’ filmindeki rolüyle Kemal Burak Alper ve ‘Halef’ filmindeki performansıyla Baran Şükrü Babacan arasında paylaştırıldı. ‘Ulusal Uzun Metraj Yarışma Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü’nün sahibi Banu Sıvacı’nın yönettiği‘Güvercin’ filmi oldu. Sıvacı, ödülünü Prof. Dr. Ulvi Saran’ın elinden aldı. En İyi Yönetmen Kristal Kayısı Ödülü’ne‘Anons’ filmiyle Mahmut Fazıl Coşkun layık görüldü. Ödül, Jüri Başkanı Reis Çelik tarafından takdim edildi. Çelik, ödülün sebebini şu sözlerle açıkladı: ‘Sinemaya gidiyoruz, perde açılıyor, ilk karesi başlıyor filmin ve yönetmen bizi oraya çağırıyor. Biz o perdenin içine giriyoruz ve yönetmen bizi bir yolculuğa çıkarıyor. Bütün arkadaşlarım bizi yolculuğa çıkardılar. Bizi en çok hangisinin kendi dünyasına taşıdığına baktık ve Mahmut Fazıl Coşkun’un bizi daha çok taşıdığına karar verdik.’

‘Aydede’ filmindeki rolüyle ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında ödül alan Banu Fotocan ise ödülünü ‘Bu ödülü tüm sokak hayvanları için almak istiyorum. Bu dünyayı onlarla paylaşıyoruz, lütfen onları koruma altına alalım’ sözleriyle kabul etti.

‘Umut Vadeden Erkek Oyuncu’ kategorisinde ‘Aydede’ filmindeki rolüyle ödüle layık bulunan çocuk oyuncu Bilal Çelik, ödül gecesinin bu yılki yıldızı oldu. Filmin yönetmeni Abdurrahman Öner’le birlikte sahneye gelen Çelik, sempatik tavırlarıyla törene renk kattı. 
‘En İyi Senaryo Kristal Kayısı Ödülü’ ise ‘Aydede’ filminin senaristi Abdurrahman Öner'in oldu. Öner’e ödülünü Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat verdi. 

‘Fahri Kayahan En İyi Müzik Kristal Kayısı Ödülü’, ‘Güvercin’filmi ile Canset Özge Can’ın oldu. Ödülü, Atalay Taşdiken takdim etti. ‘En İyi Görüntü Yönetmeni Kristal Kayısı Ödülü’nü ise ‘Anons’ filmi ile Krumm Rodrigues aldı. Ödülü Gökhan Tiryakitakdim etti.

Ödül gecesinde SİYAD Ödülü’nün sahibi ‘Sıra dışı bir olayı günlük yaşamın sıradanlığı içerisinde ve absürd bir komedi diliyle, özgün bir sinema diliyle anlattığı için’ Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği ‘Anons’ filmi oldu. Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü ise Mustafa Karadeniz’in yönettiği ‘Çınar’ filminin oldu. Ödülü TRT Genel Müdürü İbrahim Eren takdim etti.

8. MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
En İyi Film:Anons 
En İyi Yönetmen:Mahmut Fazıl Coşkun / Anons 
En İyi Senaryo:Abdurrahman Öner / Aydede
Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü:Güvercin
En İyi Kadın Oyuncu:Ezgi Mola / Aydede
En İyi Erkek Oyuncu:Kemal Burak Alper / Güvercin // Baran Şükrü Babacan / Halef
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:Banu Fotocan / Aydede
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:Ruhi Sarı / Güvercin
Umut Vadeden Kadın Oyuncu:Şilan Düzdaban / Dört Köşeli Üçgen, Çınar 
Umut Vadeden Erkek Oyuncu:Bilal Çelik / Aydede
Lütfi Akad En İyi İlk Film Ödülü:Vuslat Saraçoğlu / Borç
Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü:Canset Özge Can / Güvercin
En İyi Görüntü Yönetmeni:Krumm Rodrigues / Anons
En İyi Kurgu:Mesut Ulutaş / Güvercin
En İyi Sanat Yönetmeni:Osman Özcan / Anons
Kemal Sunal Halk Jürisi En İyi Film Ödülü:Çınar
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü:Mahmut Fazıl Coşkun / Anons // Halef / Murat Düzgünoğlu
SİYAD En İyi Film Ödülü:Anons

ULUSLARARASI UZUN FİLM YARIŞMASI
En İyi Film:The Load (Teret / Yük)
Jüri Özel Ödülü:Aga

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
En İyi Kısa Film: Sonsuz
En İyi 2. Kısa Film:Kimse Elimi Tutmasın
En İyi 3. Kısa Film: Pantolon
Juri Özel Kısa Film Ödülü: Her Şey Yolunda 

ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI
En İyi Kısa Film: The Teacher

2. MALATYA ULUSLARARASI FİLM PLATFORMU 
Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü: Aralık
TRT Ön Alım Yapım Destek Ödülü:Bir Düş Gördüm
Uluslararası Senaryo Geliştirme Destek Ödülü:Bir Tutam Karanfil
Uluslararası Senaryo Geliştirme Destek Ödülü: Qurd (Kurt)
Uluslararası Senaryo Geliştirme Destek Ödülü: Zamanımızın Bir Kahramanı
TRT Kısa Film Yapım Destek Ödülü: Zemberek
TRT Kısa Film Yapım Destek Ödülü: Kendini Gömen Adam
TRT Kısa Film Yapım Destek Ödülü:Kar Kış Kıyamet