Maske: Nezaketle Tebessüm Aslıhan Saraçoğlu Yazdı


PPR İLETİŞİM'in davetiyle galasında seyrettiğim MASKE filmi Vizyonda!

Satre Film Yapım ve Hande Ertaş & Emrah Ertaş yapımcılığında, Berker Berki’nin yönetmenliğini üstlendiği ve başrollerinde Kaan Turgut, Nilay Deniz, Mert Turak, Erdinç Gülener ve Burç Kümbetlioğlu’nun yer aldığı film değişik kurgusu farklı senaryosu ve şaşırtıcı finaliyle dikkat çekiyor.
Dünya sinemasında Game of Thrones, Star Wars ( Son Üçleme), The Witcher, Shadow and Bone, Tomris ve Aladdin gibi yapımların tekstil tasarımlarını yapıp kumaşlarıyla yer alan Satre Turkiye bu filmle beraber sinemaya da giriyor. ‘Maske’ filmi için 22 bin metre kumaştan 900 adet kostüm hazırlandı. 45 kişilik büyük bir ekip tarafından hazırlanan kostümler 180 günde tamamlandı.Özellikle Maskeli Balo sahnesindeki kostümler muhteşem…Maske, gençlik yılları travmalarla geçen ‘Barış’ın yaşadıklarını atlatamayıp yaşama devam etmek için çeşitli ‘kandırma’ yöntemleri bulmasını konu alıyor.

Emrah Ertaş’ın özenle yazdığı “Maske” ters köşelerle dolu senaryosuyla yerli yapımlarda nadiren gördüğümüz farklı bir tarza sahip! 

HANDE ERTAŞ EMRAH ERTAŞ & ASLIHAN SARAOĞLU


Gerilim ve kara komediyi bir arada barındıran filmde Kaan Turgut’un hayat verdiği Barış karakterinin delilikle saflık arasındaki inişli çıkışlı ruh halini ortaya koyarkenki performansı ve saçlarını kazıdığı sahne alkışları hak ediyor.


KAAN TURGUT & ASLIHAN SARAÇOĞLU

Travmatik geçmişinin izlerini ilaçlarla baskılamaya çalışırken intikam alma yolunda hırsla yürüyen Nergis karakterini canlandıran Nilay Deniz’in özellikle banyodaki kriz anı size de aynı kapana kısılmışlık halini hissettirip övgüyü hak ediyor.Ülkenin önde gelen kostüm tasarımcısı Toprak Bıçak rolünde de başarılı isim Mert Turak var. Filmin en ukala, en dobra, en sivri ama en altın kalpli karakterini inanılmaz gerçekçi canlandırmış sayesinde “TABİİKİ DE” repliği benim de favorim oldu.


MERT TURAK & ASLIHAN SARAÇOĞLU & TOLGA YİĞİT