Meleklerin Koruyucusu Malatya Film Festivali'nde Gösterildi


8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde hem ulusal hem de uluslararası yarışmalarında yer alan Meleklerin Koruyucusu filminin festival gösterimi gerçekleştirildi. Gösterimin ardından yönetmen Ensar Altay, görüntü yönetmeni Kürşat Üresin, kurgucu Mustafa Benter ve saha prodüktörü Hiva Miroğlu’nun katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi.

 

TRT World yapımı bir belgesel film olan Meleklerin Koruyucusu, yönetmen Ensar Altay’ın ilk uzun metrajı. Film, Amerika’da 1989 yılından bu yana ölümcül hasta çocuklara koruyucu babalık yapan Mohamed Bzeek’in hayatına odaklanıyor.

 

Ensar Altay filmin çıkış hikâyesini şu sözlerle anlatıyor:

“2017 Şubatı’nda Mohamed Bzeek’in hikâyesi Los Angeles’ın en önemli gazetesinde, LA Times’da yayınlandı. O zamanlar DEAŞ saldırılarının çok can yaktığı dönemler. Böyle sakallı bir adam terörist sayılıyordu. Mohamed Bzeek ise bir kahraman olarak ortaya çıktı. Biz de bu haber yayınlandıktan iki ay sonra tanıştık. Birçok Hollywood prodüksiyonunu reddedip bizi seçti. Keşke gelebilseydi ancak Samantha’yı bırakamıyor.”

 

Mohamed Bzeek’in Los Angeles’ta oldukça popüler bir karakter olduğundan bahseden Altay, onu bazılarının bir süper kahraman olarak tanımladığını aktardı. Süper güçleri olmayan bir süper kahraman...

 

Altay, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu filmde her şey gerçek. Biz ne görüyorsak onlara doğru yerden bakıp doğru bir kurguyla anlatmaya çalıştık. Mohamed Bzeek hayatını devam ettirirken biz peşine takılıp film çekmeye çalıştık. Biz herhangi bir müdahalede bulunmadık, bu kurmaca bir film değil. İyi bir prodüksiyon şirketi kurmaca filmini çekmek istiyor ama Mohamed Bzeek hâlâ kontratı imzalamadı.”