Orta Doğu’da Vizyona Giren İlk Türk Animasyon Filmi “TAY” Olacak


20 Ekim’de Birleşik Arap Emirlikleri dahil toplam 6 ülkede daha vizyona girecek olan TRT Ortak Yapımı “TAY”, Orta Doğu’da vizyona giren ilk Türk animasyon filmi olacak. 

TRT Çocuk’un uzman psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve içerik editörlerinin katkılarıyla hazırlanan “TAY”, 23 Eylül’de sinemaseverlerle buluşmuştu.

Hz. Muhammed’in (SAV) “Hicret” yolculuğunu konu edinen ilk animasyon filmi olan TRT ortak yapımı “TAY”, üçüncü haftasında toplam 300 bini aşkın kişi tarafından izlenerek zirvedeki yerini korudu.


Annesini arayan safkan bir tay olan Riyah’ın, peşindeki hırsızlardan kaçarken tanıştığı ihtiyar deve Jabal ile birlikte Medine’ye doğru çıktığı yolculuğun hikâyesinin anlatıldığı TRT ortak yapımı “TAY”, Avrupa ülkelerinden sonra 20 Ekim’de Birleşik Arap Emirlikleri dahil toplam 6 ülkede daha vizyona girecek. 

29 Eylül’de Avrupa ülkelerinde vizyona giren film şimdi de Orta Doğu’da vizyona girmek için gün sayıyor. Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman ve Kuveyt olmak üzere toplam 6 ülkede 20 Ekim’de vizyona girecek olan film, Orta Doğu’da vizyona giren ilk Türk animasyon filmi olacak.

3D animasyon türündeki sinema filmi, masal tadındaki anlatımıyla özellikle okul çağındaki çocuklarda fedakârlık, umut ve sevgi gibi kavramların pekiştirilmesini, çocuklara peygamber sevgisinin aşılanmasını hedefliyor. Filmin yönetmenliğini TRT Çocuk’un çevreci kahramanı “Kaptan Pengu ve Arkadaşları”nın yapımcısı Nurullah Yenihan, senaristliğini Betül YağsağanBirgören, yapımcılığını ise Mustafa Emre Tülün üstleniyor.