‘Our Ark’, DokuFest’te yarışıyor


Yönetmen ve sanatçı Deniz Tortum ile sanatçı Kathryn Hamilton’ın birlikte yönettikleri “Our Ark”, belgesel ve kısa sinemanın en önemli festivallerinden sayılan DokuFest ’in uluslararası kısa belgesel yarışmasında gösterilecek. Kosova’nın Prizren şehrinde düzenlenen ve bu yıl 21.si yapılacak DokuFest , 5-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Türkiye’de ilk kez Nisan ayında 41. İstanbul Film Festivali kapsamında seyirciyle buluşan ve festivalin ulusal yarışmasında En İyi Kısa Film seçilen “Our Ark” ayrıca, 1-7 Ağustos tarihlerinde Türkiye’de kirikonline.org ’da da çevrimiçi izlenebiliyor olacak. Film, KIRIK İnisiyatifi’nin ekolojik kriz, kolonyalizm, ektraktivizim, kapitalizm ve bunlar arasındaki bağlantılara değinen filmlerden oluşan gösterim programının bir parçası olarak gösterilecek.

Sanal bir ‘Nuh’un Gemisi’ yaratmak Deniz Tortum ve Kathryn Hamilton’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını ise Fırat Sezgin’in üstlendiği “Our Ark”, dünyadaki her hayvanın 3 boyutlu kopyalarını tutan bir şirketin çalışmalarından yola çıkıyor. Hipnotik bir izleme deneyimi sunan bu lirik film, bilim insanlarının bir tür sanal Nuh'un Gemisi yaratma duygusu uyandıran dijital arşivleme çabalarının kim ve ne için yapıldığını sorguluyor.

Dünya prömiyerini Imagine Science Film Festivali’nde yapan ve IDFA - Amsterdam Belgesel Film Festivali , IDFA - Amsterdam Belgesel Film Festivali, Hot Docs , BAMPFA , Museum of the Moving Image (MOMI) , True/False Film Festivali , Environmental Film Festivali , Buenos Aires Festivali (BAFICI), Glasgow Kısa Film Festivali ’nin de aralarında olduğu birçok önemli festivalde ve müze programında seyirciyle buluşan filmin kurgusunu Sercan Sezgin, ses tasarımını ve müziklerini Alican Çamcı yaptı.

Ayrıntılı bilgi için: instituteoftime.com/ourark