Paramount Başarısız Olma Yolundaki mother!’ı Savundu


Darren Aronofsky’nin yönettiği mother!’ın gişede başarısız bir film olacağı neredeyse kesin gibi. Yapımına 30 milyon $ harcanan film şu ana kadar resmi olarak sadece 13 milyon $ değerinde bilet satabildi. Elbetteki bu sayı beklentilerin çok gerisinde. Aronofsky’nin 2010 yılında yapmış olduğu psikolojik gerilim filmi Black Swan 100 milyon $ barajını aşmıştı ve bu filmi 2014 yılında Noah takip etmişti.

Bu olayların üzerine Paramount’un Dünya çapındaki dağıtım ve pazarlama başkanı Megan Colligan bir açıklama yayınladı ve filmlerini savundu:

“Bu çok cüretkar ve cesur bir film. Yönetmene baktığınızda oyunun zirvesinde ve kadın başrolümüz de aynı şekilde oyunun zirvesinde. Bu isimler cesur olmaya yönelik bir film yaptılar. Herkes kendine has filmler istiyor ve istedikleri her şeyi yaptıkları için herkes Netflix’i kutluyor. Bu da bizim versiyonumuz. Her film kesin para kazandırma güvenini vermek zorunda değil. Bazı insanlar bunu beğenmediyse bu durumu sorun etmiyoruz.”

Bu güzel ama çok güvenilir bir açıklama değil tabii. mother! filminin bu kazanç zorluğunu yaşayacağı fragmanlarından anlaşılabiliyordu fakat Darren Aronofsky’e duydukları güven stüdyoyu bu sefer üzmüş gibi görünüyor. Netflix’e gelecek olursak sinemada bir filmin yayınlama masrafı ile internette yayınlanan bir filmin yayınlanma masrafı arasında uçurum bulunduğu için Netflix’in diziden bile uygun maliyetlerle film yapması mümkün. Bu sebeple her ne kadar çok eğlenceli olsa da Marlon Wayans’ın Naked filmi, Kevin James’in The True Memoirs of an International Assassin ve Adam Sandler’ın western filmi The Ridiculous 6 gibi filmleri sinemada aynı duruma düşme ihtimali yüksek yapımlar olarak yayınlanma şansı yakalayabildi.