Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: "Buradayım!


Pera Film, Dünya AIDS Günü kapsamında başlattığı Buradayım! adlı film programına bu yıl da devam ediyor. HIV virüsü ve AIDS ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla, çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS ve Video Data Bank (VDB) iş birliğinde hazırlanan Buradayım! III programı, aktivizmde sanatın etkisini vurgulayan Yeni Başlıyor adlı kısa film seçkisi ve 80’lerden günümüze farklı sanatçıların ürettiği videolar ile dikkat çekiyor. Program, 1 – 14 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu'nda ücretsiz izlenebilir.

Pera Müzesi Film Programları, Dünya AIDS Günü çerçevesinde düzenlediği Buradayım! adlı film programının üçüncü yılında, konuya, farklı kuşaklara ait yönetmen ve sanatçıların perspektifinden bakıyor. Pera Müzesi Oditoryumu’nda 1 – 14 Aralık tarihleri arasında gösterime sunulan Buradayım! III adlı film programında, 1988 yılında kurulan ve günümüzde AIDS/HIV konularında farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar yürüten çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in, aktivizmde sanatın etkisini vurgulayan kısa film seçkisinin yanı sıra, 1980’li yıllardan günümüze farklı sanatçıların ürettiği video işleri, deneysel ve belgesel kısa filmler yer alıyor.

AIDS’in kültürel geçmişini ele alan seçki

Çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in siparişi üzerine, süregiden AIDS salgınına dair işler üreten yedi sanatçının videolarından oluşan Yeni Başlıyor (Still Beginning) kısa film seçkisi, bu yıl 30.’su düzenlenen Day With(out) Art programı çerçevesinde hazırlandı. New Orleans’ta yürütülen damgalama karşıtı kampanyalardan Chicago’daki kamusal seks kültürüne, farklı konulara değinen bu yedi film, öncü AIDS aktivizmine dikkat çekerken, kuşaklar arası diyaloğa da alan açıyor. Gregg Bordowitz’in “AIDS krizi yeni başlıyor” sözünü esas alan video programı, krizin çözüldüğü veya sona erdiği yönündeki anlatılara direnerek, HIV/AIDS gündeminin hâlâ yakıcılığını koruduğunu vurguluyor ve son otuz yılın halen güncel olan kültürel geçmişini hatırlıyor. Shanti Avirgan, Nguyen Tan Hoang, Carl George, Viva Ruiz, Iman Shervington, Jack Waters/Victor F.M. Torres ve Derrick Woods-Morrow’un videolarından oluşan seçkinin Pera Müzesi’ndeki ilk gösterimi, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde yapılacak.

Ulusal korku ve histeriye karşı, sanat ve aktivizm

ABD hükümetinin eşcinsel erkekler, lezbiyenler ve enjektörle uyuşturucu kullanan kişilere yönelik AIDS önleme kampanyalarını finanse etmeyi reddettiği Helms Değişikliği'ne verilmiş erotik bir yanıt niteliğindeki Tamamen görüntüden kayboldular adlı yapım, Tom Kalin’in imzasını taşıyor. AIDS hastalarına yönelik ulusal korku ve histeri halini resmeden Kalin; AIDS krizine, tutkuyu ve cinselliği göz ardı etmeyen, sağduyulu ve insani bir yanıt verme gereğinin altını çiziyor. Ellen Spiro’nun Görün(mey)en Kadınlar adlı belgeseli, AIDS hastası üç kadının karşılaştıkları zorluklarla kahramanca yüzleşmesini konu alıyor. İzleyiciler; şiir, sanat, aktivizm ve dans aracılığıyla hastalığa meydan okuyan kadınların, AIDS olmakla nasıl başa çıktıklarına ve göz ardı edilen ihtiyaçlarını nasıl dillendirmeye başladıklarına tanık oluyor.

Hastalıklarla yaşamaya dair kişisel bir belgesel niteliğindeki Kandaki Deniz ise, sanatçı Richard Fung’un, talasemi rahatsızlığı olan kız kardeşi Nan ve AIDS hastası partneri Tim ile olan ilişkisinin izini sürüyor. Buradayım! programında ikinci kez yer alan yönetmen Matt Wolf, Joe Brainard'ın I Remember (1970) başlıklı ikonik şiiri ekseninde kurguladığı Hatırlıyorum: Joe Brainard Hakkında Bir Film adlı belgeselde, dostluk, nostalji ve hafızanın tuhaf mucizeleri üzerine özlü bir diyalog sunuyor.

Buradayım III: Dünya AIDS Günü programı, 1 – 14 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz olarak sunuluyor.

Gösterim Programı

Buradayım! III: Dünya AIDS Günü | 1 – 14 Aralık 2019

1 Aralık Pazar

19.00 Yeni Başlıyor (100’)

Still Beginning

5 Aralık Perşembe

19.00 Görün(mey)en Kadınlar (25’) + Kandaki Deniz (26’)

(In) Visible Women + Sea in the Blood


6 Aralık 
Cuma

21.00 Yeni Başlıyor (100’)

Still Beginning


7 Aralık
 Cumartesi

15.00 Hatırlıyorum: Joe Brainard Hakkında Bir Film (24’) + Tamamen görüntüden kayboldular (13’)

I Remember: A Film About Joe Brainard + They are lost to vision altogether


10 Aralık Salı

19.00 Görün(mey)en Kadınlar (25’) + Kandaki Deniz (26’)

(In) Visible Women + Sea in the Blood


14 Aralık Cumartesi

15.00 Hatırlıyorum: Joe Brainard Hakkında Bir Film (24’) + Tamamen görüntüden kayboldular (13’)

I Remember: A Film About Joe Brainard + They are lost to vision altogether