Portekiz’den yaratıcı belgeseller Kasım’da Kundura Sinema’da


Kundura Sinemanın belgesel sinemanın yenilikçi ve yaratıcı örneklerini özel kürasyonlarla seyirciye ulaştıran programı Belgesel Film Kuşağı, Portekiz sinemasından yakın dönem belgesellerin gösterileceği Doclisboa Seçkisi: Dünde ve Bugünde ile devam ediyor. Estetik ve biçimsel yaklaşımlar konusunda oldukça zengin Portekiz sinemasından 6 belgesel filmi bir araya getiren seçki, 6-20 Kasım tarihleri arasında Pazar günleri Kundura Sinemada ücretsiz izlenebilecek.

Gerçeklik ve temsil arasındaki sınırda

2002den beri Portekizin başkenti Lizbonda düzenlenen ve belgesel sinemanın kalelerinden sayılan Doclisboa Film Festivalinin program direktörü Joana de Sousanın küratörlüğünde hazırlanan seçki; Portekizin sömürge geçmişini, diktatörlük dönemindeki siyasi mücadeleleri ve Portekizin kadim inançlarını bağlamsallaştıran ve bunları bir arada anlamaya çalışan filmlerden oluşuyor. Gerçeklik ve temsil arasındaki sınırda duran, kendi anlam biçimlerini inşâ eden bu filmler, sinemanın farklı araçlarını kullanarak, aile ilişkilerinin ve bağının gücünü de araştırıyor.

Doclisboa Seçkisi: Dünde ve Bugünde adlı seçkide; Nathalie Mansoux ve Miguel Moraes Cabralin Il sogno mio d’amore / Hayâlim, aşk hakkında(2018), Tiago Siopanın Fantasmas: Caminho Longo para Casa / Hayaletler: Eve Giden Uzun Yol (2019), Francisca AlarcãonunPara outra maré / Başka Bir Gelgit (2020), José Oliveira ile Marta Ramosun Guerra / Savaş” (2020), Emily Wardill’in “Night for Day / Gündüz Gece (2020) ve Mário Velosonun Fora da Bouça / Bizim Çorak Ülkemiz (2021) adlı filmler gösterilecek. 6, 13 ve 20 Kasım Pazar günleri saat 15:00te başlayacak gösterimler için davetiyenizi randevu sistemiyle beykozkundura.com adresinden ücretsiz alabilirsiniz.


Etkinlik günü Beykoz Kundurayı yaşayın

Etkinlik günleri, biletinizi göstererek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kunduraya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Kunduranın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünyasergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyeti kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler ve eski çalışanların ve ailelerinin bağışladığı nesnelerin yanı sıra, 2015ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Beykoz Kunduraya özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanırken, etkinlik bitiminde Beykoz Kunduradan Taksime ve Üsküdar istikametinden Kadıköye hareket edecek servislerden de ücretsiz yararlanabilirsiniz.