Salt Perşembe Sineması’nda Bu Hafta: “Faraway My Shadow Wandered”


Garanti BBVA tarafında kurulan Salt’ın Perşembe Sineması’nın Normal dediğin nedir ki? temalı gösterim programı, Kazakistan’dan Singapur’a, Japonya’dan Almanya ve İtalya’ya uzanan bir seçkiyle pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeliyor. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler 10 Temmuz’a kadar her Perşembe saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da devam ederken, her hafta bir film Cuma’dan Pazar’a saltonline.org üzerinden de izlenebilecek.

23 Haziran Perşembe günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösterilecek Faraway My Shadow Wandered [Uzaklarda Dolaşan Gölgem] (2020); gerçek ile kurmacanın iç içe geçtiği; dans, fotoğraf ve filmi buluşturan sıradışı bir belgesel niteliğinde. Yönetmen Liao Jiekai ile koreograf Sudhee Liao imzalı film, Japonya’nın Anamizu kasabasındaki bir Şinto tapınağının varisi olan Junya’nın, kendisiyle aynı gün doğan dansçı Sara ile karşılaşmasını konu alıyor. Tapınağın varisi olacağına dair büyükbabasına verdiği sözü tutamayan Junya, hayallerinin peşinden gitmek üzere çıktığı yolculukta Sara ile tanışır. Bu karşılaşma, Junya’yı geride bıraktığı aile geçmişiyle yüzleşmeye zorlarken Sara’ya da çalışmalarıyla ilgili ilham kaynağı olur. İkili, kışın ortasında, çocukluğuyla yeniden bağ kurarak geçmişiyle barışabilmeyi umut eden Junya’nın doğup büyüdüğü evi ziyaret etmek üzere birlikte yolculuğa çıkar. Dünya prömiyerini 31. Singapur Uluslararası Film Festivali’nde yapan Faraway My Shadow Wandered [Uzaklarda Dolaşan Gölgem], Salt Beyoğlu’ndaki gösterimin ardından 24 Haziran Cuma’dan 26 Haziran Pazar gece yarısına kadar saltonline.org’da çevrimiçi erişime açık olacak. 

Kurgu ve belgesel altı filmden oluşan Normal dediğin nedir ki?, bir yandan günümüzün ortak kaygılarını yansıtırken, bir yandan da dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair farklı olasılıklara işaret ediyor. Normallik kavramını bireysel ve kolektif anlatılar üzerinden tartışmaya açan seçki, geleceği tahayyül etmede hikâye anlatımının potansiyeline de vurgu yapıyor. 

Program dâhilinde önümüzdeki haftalarda gösterilecek filmler ise; New York’ta yaşayan bir yazar ve Singapur’da yıllar önce terk ettiği kızı etrafında gelişen olaylar üzerinden hayatın anlamına dair sorulara dokunan, John Clang imzalı A Love Unknown [Meçhul Bir Sevgi] (2020) ile Almanya’nın en sıra dışı ve iddialı okulunda lise öğrencilerinin yaşadıkları üzerinden merak, değişim, öğrenme ve yaşama sevincine dair sorulara atıfta bulunan, Alexander Kleider imzalı Berlin Rebel High School [Berlin Başkaldıranlar Okulu] (2016). Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek. 

Program

Faraway My Shadow Wandered [Uzaklarda Dolaşan Gölgem], Jiekai Liao ve Sudhee Liao, 2020

23 Haziran Perşembe, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema

24-26 Haziran, saltonline.org 


A Love Unknown [Meçhul Bir Sevgi], John Clang, 2020

30 Haziran Perşembe, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema

1-3 Temmuz, saltonline.org 


Berlin Rebel High School [Berlin Başkaldıranlar Okulu], Alexander Kleider, 2016

7 Temmuz Perşembe, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema

8-10 Temmuz, saltonline.org