Sansürden Dolayı İzleyemeyenlere Blade Runner 2049'dan Detaylar


Sam Shepard'ın dediği gibi "En iyi sonlar halihazırda başka bir başlangıcı hazırlayanlardır" ve bu söz Blade Runner 2049'a çok uyuyor desek pek yanlış olmaz. Ülkemizde uygulanan sansürden dolayı ev sinemasına gelene kadar izleyemediğimiz Blade Runner 2049 için göğsümüzü sizin için siper ettik ve filmin geleceğini araştırdık. Çok fazla derine inmeden yaptığımız okumalarda filmin aslında yeni bir başlangıç olarak dizayn edildiğini söylememiz gerek.

Günümüzün sinema düzeninde devam filmleri stüdyolar tarafından oldukça fazla değerlendiriliyor ve tek yapımlık filmler azınlık durumunda kaldılar. Ayrıca bir dönemin popüler yapımlarının yeniden canlandırılması veya devam ettirilmeye çalışılması durumu da oldukça tercih edilir durumda. Fakat biz seyirciler bundan çok memnun muyuz derseniz pek değiliz. Özellikle orijinal yapımı yok sayıp hafızalara kazınan yapımları yeniden yapma heyecanıyla yola çıkan yapımlar çok büyük hüsranlar yaşamamıza sebep olmuş durumda.

Blade Runner 2049 ise benzerlerinin aksine bu olumsuzluklardan sıyrılmayı başarmış bir yapım olarak büyük ses getirdi. Eleştirmenlerden oldukça olumlu yorumlar alan yapım seyircileri ve ilk filmin hayranlarını da memnun etmek gibi kritik eşikleri aşmayı başardı.

Buradan itibaren filmi izlemeden öğrendiğimiz ve tadımızı kaçırmadan bizi heyecanlandıran bazı spoilerlara değineceğiz. Ülkemizde yaşanan sansür sebebiyle filmi izleyemeyenleri uyaralım ve bizim gibi "acaba ne oldu?" sorularıyla yanıp tutuşanlara filmin ilerleyişi hakkında bir sürpriz açıklayalım.

Blade Runner 2049'un sonunda Deckard kızı ile kavuşuyor. Dr. Ana Stelline, Wallace'ın replikan üretiminde hafıza tasarımcısı olarak gizlenmekte ve kendisi steril bir ortamda saklanmakta. Bunun hasta olmasından dolayı mı olduğunu yoksa farklı bir sebebinin olup olmadığını gelecekte öğreneceğiz. Ayrıca diğer taraftan filmin sonunda Ana ilk kez babasıyla tanışmış. Aralarında gelişecek olan ilişki de gelecek yapımların konusu olacak. Ayrıca anladığımız kadarıyla film boyunca Jared Leto'nun karakterinin Deckard'ı aradığını ve onun bildiği sırları öğrenmeye çalıştığını biliyoruz. Üçüncü filmde bu arayış devam edecek.

Bu kadar bilgi heyecanımızı artırmak için dozunda. Daha fazlasını öğrenmemek için açıkçası kaçındık. Büyük heyecanla beklerken beyaz perdede büyük keyif yaşatmasını beklediğimiz bu filmi ilk kez evlerimizde izlemek zorunda kalmamız çok üzücü. Bu sebeple heyecanımızı daha da canlandırmak için biraz bilgi edinmenin fena bir fikir olmadığını düşündük. Umarız kısa sürede Blade Runner 2049'u ev sinemalarında ağırlama şansımız olabilir.