Sessiz film klasikleri Bir Yaz Gecesi Festivali’ndeİstanbullu sanatseverleri Beykoz Kundura’nın tarihi atmosferinde ve Boğaz’ın kıyısında karşılayan Bir Yaz Gecesi Festivali, 29 Temmuz’da başlıyor.


Festivalin sıkı takipçiler yaratmış canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri bu yıl da usta müzisyenleri perdenin önünde ağırlayacak. İzlandalı meşhur elektronik ve deneysel pop grubu Múm, 1930 Almanya yapımı klasik “People on Sunday / Pazar Günü İnsanları”na özel hazırladıkları müziklerle 5 Ağustos Cuma akşamı festival sahnesinde olurken, Türkiye’den BaBa ZuLa ve Korhan Futacı da, Oscar Wilde uyarlaması sessiz filmlere canlı müzikleri ile eşlik edecekler. 


Türkiye’nin önde gelen saksafoncularından, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı, 6 Ağustos Cumartesi akşamı Ernst Lubitsch’in “Lady Windermere'in Yelpazesi” adlı 1925 yapımı sofistike komedisine müzikleriyle hayat verecek.


7 Ağustos Pazar akşamı da Türkçe saykedelik müziğin öncü grubu BaBa ZuLa sahnede olacak ve dönemin meşhur avangard dansçısı ve aynı zamanda sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerinden Alla Nazimova’nın 1922 yapımı filmi “Salomé / Salome”ye eşlik edecek.


Kundura Sinema ve Kundura Sahne’nin birlikteliğinde bu yıl altıncısı düzenlenecek Bir Yaz Gecesi Festivali, 29 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında Cuma’dan Pazar’a İstanbullulara film ve müzik keyfi yaşatacak. Festival programından detaylar ve biletler beykozkundura.com’da.