Sinemanın Ustaları TEDÜ'deSinema alanında yaptığı etkinliklerle bugüne kadar yüzlerce katılımcıyı usta isimlerle buluşturan Yapım-eki’nin proje tasarımıyla Ankara’da film atölyeleri açılıyor.

28 Ekim-31 Aralık 2017 tarihleri arasında TED Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin (TEDÜ-SEM) bünyesinde gerçekleşecek olan atölyeler tüm Ankaralı sinemaseverlerin katılımına açık olacak.                                                                                                                              

Bir İstanbul Masalı, Hanımın Çiftliği, Beni Böyle Sev gibi dizilerin, O.. Çocukları, Kıskanmak, Kaygı gibi filmlerin usta oyuncusu Selen Uçer; İşler Güçler, Kardeş Payı gibi dizilerin, Düğün Dernek, Çalgı Çengi gibi gişe rekortmeni filmlerin senarist ve yönetmeni Selçuk Aydemir; Bir Zamanlar Anadolu’da, Üç Maymun gibi filmlerin senaristi ve Peri Gazozu, Nasipse Adayız, Zamanın İzinde gibi romanların yazarı Ercan Kesal, TEDÜ-SEM’in film atölyelerine danışman olarak katılacak.

Film Atölyeleri, “Bir Film Yaratmak”, “Hikaye Kurmak” ve “Kameraya Oynamak” başlıklarında düzenlenecek.                                           

Yedi Kocalı Hürmüz filminin senaristi, Kalenderiye, Rüya Körü, Unutkan Ayna gibi bir çok romanın yazarı, 46. Orhan Kemal Roman Armağanı’nın sahibi Gürsel Korat’ın yürütücülüğünde gerçekleşecek "Hikaye Kurmak" senaryo atölyesi ile ‘anlatının söze, sözün kağıda’ dönüştüğü süreci, düşünsel ve biçimsel bir bütün olarak ele alınacak, senaryo yazarlığının tüm serüvenini oluşturan atmosfere adım atılırken katılımcılar atölye sonunda kendi hikayelerini kağıda dökebilecek. 

Asmalı Konak, Es Es, Tatar Ramazan, Kehribar gibi dizilerin ve Gölgesizler, Kaptan Feza Kurtlar Vadisi gibi filmlerin usta oyuncusu Umut Karadağın yürütücülüğünde gerçekleşecek "Kameraya Oynamak" atölyesi aracılığıyla kamera önündeki pratiklerle sinema ve televizyon oyunculuğuna adım atılabilecek.

Müphem, Asfalt gibi ödüllü kısa filmlerin yönetmeni Süleyman Demirel’in yürütücülüğünde "Bir Film Yaratmak" sinema atölyesi ile senaryodan kurguya, film dilinden sinematografiye; sinemanın bilgisine, tekniğine ve anlamına dair teorik süreci, pratik olarak film yapımıyla buluşulacak, katılımcılar kendi kısa filmlerini ekipçe çekebilecek. 

 

Son gün 25 Ekim Çarşamba

28 Ekim-31 Aralık tarihleri arasında Yapım-eki’nin proje tasarımıyla TEDÜ-SEM bünyesinde gerçekleşecek kontenjanı sınırlı olan film atölyelerine son başvuru tarihi 25 Ekim 2017.

 

Detaylı bilgi ve başvuru için; https://sem.tedu.edu.tr