Stephen King Kitaplarının Film Haklarını Geri Almaya Çalışıyor


40 yıldan uzun süredir en çok bilinen romanlardan bazılarını yazmayı sürdüren Stephen King, film ve televizyon uyarlamalarının da ilgi odağı olmayı uzun süredir sürdürüyor. 2017’de de King’in iki farklı romanı sinemalarda vizyona girmeye hazırlanıyor.

Bunlardan ilki olan The Dark Tower vizyon dönemini geçirdi ve içinde bulunduğumuz ayda ise IT vizyona girecek. Televizyonda ise Mr. Mercedes ve The Mist dizileri yayınlandı. King hayranları, gelecekte daha çok eserin yayınlanmasını bekleyebilirler. Fakat Stephen King haklarını firmalara devrettiği bazı yapımlardan pişman ve bu hakları geri almak istiyor. King’in geri almak istediği yapımlar ise The Dead Zone, Cujo, Creep Show, Children of the Corn, Cat’s Eye ve Firestarter.

Öğrenilene göre uzun yıllardır uyarlaması yapılmayan bu yapımları King yeni bir teklif sunarak kendi bünyesine tekrardan katabilir. Bazılarının ise lisansları kendi kendine geri dönebilir. Bunlardan örnek olarak gösterilebilecek olan The Cujo yeniden yapımı 2015’te duyurulsa da bu konuda bir gelişme yaşanmadı. The Firestarter ise nisandan bu yana üzerinde çalışılan bir diğer yeni yapım. Bu filmi Akiva Goldsman’ın yöneteceği biliniyor.