"Suç Unsuru" Malatya Film Festivali'nin Konuğu Oldu


Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Panaroma Bölümü, "Suç Unsuru" filmi ve ekibini ağırladı.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Süleyman Arda Eminçe’nin üstlendiği, oyuncu kadrosunda Bülent Çolak, Koray Erkök ve Altuğ Elveriş gibi isimlerin olduğu film, festivalin Ulusal Uzun Metraj Panaroma Bölümü’nde Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi. Gösterime yönetmen ve senarist Süleyman Arda Eminçe’nin yanı sıra filmin yapımcısı Behlül Berk Parça ve oyuncularından Kaan Songün de katıldı.

Gösterim sonrası Rıza Oylum’un moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide, filmin geçmişte film ekibinin başına gelen gerçek olaylara dayanması ön plana çıktı. Seyircilerden gelen soruları yanıtlayan yönetmen Eminçe, şöyle konuştu: 

“Bir sabah uyandığımızda, evimizi polis bastı bizim. Biz hiçbir şekilde izah edemedik ve bir filme çevirmeye karar verdik bu olayı. Başta bizim için çok korkunçtu ancak daha sonrasında bunun komik bir olay olduğuna karar verdik. Bunu herkesin görmesini istedik ve bu yüzden bir film yapmaya karar verdik.”

Filmin yapımcılığını üstlenen ve aynı zamanda geçmişte yaşanan olayın tanıklarından biri olan Behlül Berk Parça ise filmin tek mekânda geçiyor olmasını vurguladı ve şunları söyledi:

“Kadro olarak çok kalabalıktık ve prodüksiyonu 10 günde tamamladık. Dolayısıyla çok yoğunduk. Ben bu yüzden kamera arkasında kalmaya karar verdim. Sonuç olarak güzel bir iş çıktığına inanıyoruz.”

Filmin oyuncu kadrosunda yer alan Kaan Songün ise, “Zeki Demirkubuz’un ‘Bulantı’ filmini izledikten sonra aramızda uzun metraj bir polis filmi yapmayı konuşuyorduk. Hemen arkasından başımıza böyle bir olay geldi. Sanki senaryo bize geldi. Sonrasında ertesi gün Arda bize bir senaryomuz olduğunu söyledi ve çalışmalar tüm hızıyla başladı.” ifadelerini kullandı.