"Tavuri", 15 Eylül'de izleyiciyle buluşacak


15 Eylül'de Başka Sinema ile vizyona girecek olan Tavuri filmi basın gösterimi öncesinde sinema yazarları ile buluşan Derviş Zaim filmi ve çekim süreçlerini anlattı.

"Tavuri lakabı ile bilinen Mustafa Serttaş, çocukluğumdan, aynı mahalleden tanıdığım birisi. 

Tavuri, onunla beraber 8 yıl süren bir yolculuğun ürünü. Benim şahsi tarihim ile de ilgili bir takım şeyler de var bu filmde. Gözlemci Belgesel ama işin içerisine Katılımcı ve İnteraktif gibi kategorileri de katmak mümkün. Suç toplum özgürlük üzerine sorular sormaya çalışan bir film. Ben ise bu filmi Merhametin Keşfi diye tanımlardım. 

Kurmaca filmler yaptım. 2002'de Panikkos Hrysanthou ile ortak bir adet belgesel yapmıştım daha önce.  Belgesel yapmak 10 adet kurmaca film yapmış bir insana neler kazandırır? diye soracak olursak, bu sorunun benim açımdan önemli olduğunu düşünüyorum. Bir tazeleme, bir kendime bir bakış, mesafe almaya doğru insanı iten bir tarafı olduğunu itiraf etmem gerekiyor. Belgesel yapan her kurmaca yönetmeninin, daha önce yaptıklarına dair kendine sorular sorması kaçınılmaz oluyor. 

Mart 2023'te ABD'de bir film festivalinde gösterilen 30 filmden biriydi, bir Türk belgeselinin oraya gitmesi bu anlamda benim açımdam memnun edici olduğunu söylemem gerekiyor."

15 Eylül'de Başka Sinema kanalıyla gösterime girecek olan Tavuri daha önce de İstanbul Film Festivali, İzmir ve Safranbolu'da yarışma dışı olarak gösterilmişti. 

YIL: 2023

YÖNETMEN & SENARİST: Derviş Zaim

KAMERA ÖNÜ KATILIMCILAR: Mustafa Serttaş (Tavuri) Aral Moral Şirin Gazi Derviş Çebiç Metin Bilmen Sevil Hançerli Ruhsar Zaimağaoğlu Derviş Zaimağaoğlu Mustafa Kalfa Yasin Coşkun Zeynep Coşkun

YAPIM: Marathon Film

YAPIMCI: Derviş Zaim