“The Godfather” Bir Yaz Gecesi Festivali’nde!


4 Ağustosta başlayan Bir Yaz Gecesi Festivali son haftasında, sinema tarihinin efsanevi 3 filmini, restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşturuyor. Festivalin bu yılki odak müzisyeni İtalyan besteci Nino Rota’nın müziklerini yaptığı “Baba(The Godfather, 1972), “Baba 2(The Godfather Part II, 1972) ve Fellini klasiği “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960), sinema tutkunlarını Beykoz Kundura’ya bekliyor.

50 yaşına özel restore kopyasıyla

Francis Ford Coppola’nın bir gangster hikâyesini adeta yüksek sanata dönüştürdüğü başyapıtı “Baba”, 18 Ağustos Cuma akşamı gösterilecek. Mario Puzo’nun aynı adlı popüler romanından uyarlanan film, 1945-1955 yılları arasına odaklanıyor ve gücünün zirvesindeki mafya babası Vito Corleone ve ailesinin içine çekildiği güç mücadelelerini konu alıyor. Marlon Brando ve Al Pacino başta olmak üzere yıldızlar geçidi oyuncu kadrosu ve Nino Rota’nın Grammy ödüllü müzikleriyle de sinemanın mihenk taşı sayılan film, göz alıcı sinematografisi, renklerin mükemmel kullanımı ve unutulmaz set tasarımıyla da benzersiz. 1973’te En İyi Film, Erkek Oyuncu ve Uyarlama Senaryo dallarında Oscar’a uzanan film, 50. yaşının onuruna restore edilmiş kopyasıyla gösterilecek.

Destanın ikinci halkası

19 Ağustos Cumartesi akşamı ise, Baba” destanının ikinci halkası Baba 2”, perdede olacak. 1917 ve 1930ları paralel bir kurguda ustalıkla birleştiren film, Vito Corleonenin gençlik yıllarını ve suç dünyasındaki yükselişini geri dönüşlerle anlatırken; bir yandan da, yerine geçen oğlu Michael Corleonenin gücünü koruma çabasına odaklanıyor. Kariyerini belirlemiş Michael Corleone’de Al Pacino’yu ve Oscar’la taçlandırılmış genç Vito Corleone performansıyla Robert De Niro’yu başrollerde izleyeceğimiz Baba 2”, ilk filmin gücünü artıran bir etkiyle, sinema tarihinin en iyi devam filmlerinden biri sayılıyor.

Kapanış da Tatlı Hayatile

Festivalin kapanış filmi ise, Nino Rotanın sıklıkla çalıştığı yönetmenlerden Federico Fellini’nin yönettiği Altın Palmiye ödüllü “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960) olacak. Festivalin açılışını da yapan film, kaçıranlar için 20 Ağustos Pazar akşamı yeniden gösterilecek. Çekim teknikleri, rüya sekansları ve sıradışı karakterleriyle sinema sanatının sınırlarını zorlayan “Tatlı Hayat”, Marcello Mastroianninin performansı ve Anita Ekberg’in meşhur Trevi Çeşmesi sahnesiyle de unutulmazlar arasında.

Biletler sınırlı sayıda

Festivalin sınırlı sayıda biletleri, beykozkundura.com adresinden satın alınabilir. #KunduraGenç ile öğrencilere özel, tüm biletler 150 TLden satışa sunulurken, Tam bilet ücreti 350 TL olacak. Tam bilet uygulamasında ayrıca, dört ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirim fırsatı da sunuluyor.

Ulaşım Festival Teknesiyle

Gösterimlerin Beykoz Kundurada gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Gösterim günleri ayrıca, Beşiktaş-Beykoz Kundura arasında ulaşımı sağlayacak Festival Teknesi, bu yıl da ücretsiz.

Kundura Sinema ile Kundura Sahnenin birlikteliğinde ve Beykoz Kunduranın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 4-20 Ağustos tarihleri arasında yedinci kez gerçekleşiyor.